תיראו מופתעים


אם אתם ירושלמים או גרים בסביבה ואתם אוהדים את מסי ונבחרת ארגנטינה, ודאי תשמחו לגלות כי בעוד שהסיכוי שלכם להשיג כרטיסים למשחק הידידות בין ישראל לארגנטינה הוא אפסי, משרד התרבות - שדאג ל-200 כרטיסים לעובדי המשרד, שילם למארגנים עבור העברת המשחק מחיפה לירושלים לא פחות מ-2.7 מיליון שקלים מכיסכם. אם לא השגתם כרטיס, אנחנו לפחות מקווים שאהבתם את החידוש לשיר "הללויה" והקליפ בהשתתפותה של מירי רגב ביום העצמאות האחרון. למה? כי הפקת הקליפ – או כפי שכינה זאת משרד התרבות, כל "מהלך הללויה" – עלתה לנו, משלמי המסים, לא פחות מ-572,101 שקלים. כן כן, למעלה מחצי מיליון שקל עלה לנו הקליפ שאורכו פחות מארבע וחצי דקות. מדובר בתקציב גבוה יותר, למשל, מתקציבם של רוב סרטי הקולנוע בישראל. 

מלבד העובדה שמדובר בסכום הזוי שהוציא המשרד בראשות השרה רגב (בחשבון פשוט 130 אלף שקל לדקת קליפ אחת), מדובר בעוד עדות להתנהלות קלוקלת ובלתי תקינה של משרד התרבות, אשר בכלל דיווח קודם לכן שהעלות הייתה נמוכה יותר. רק לפני חודשיים טענו אנשי משרד התרבות כי הפקת הקליפ עלתה 350 אלף שקלים – כמאתיים אלף שקלים פחות מהסכום הסופי. אתם יודעים איך זה, כולה פספסו ב-200 אלף ש"ח. בקטנה. קורה לכולנו. מה, לא?

הסתירה בין הגרסאות שמסר משרד התרבות על עלות האירוע – שכזכור ממומן מכספי המסים שלנו – התגלתה לאחר שאילתה שהפנתה ח"כ סתיו שפיר מהמחנה הציוני ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, על מנת להזכיר למשרד התרבות שהם מחויבים לספק דיווח מפורט על ההוצאות בכל הקשור לחגיגות השבעים והם אינם יכולים להסתיר את הפרטים.

שפיר דרשה לקבל את הפירוט המלא על ההוצאות בשווי של כ-60 מיליון שקלים (מתוך 108 מיליון ש"ח שיועדו לחגיגות), אך במשרד התרבות סירבו לחשוף את הפרטים בתירוץ המדהים כי הם מעוניינים "להפתיע את הציבור" והם יחשפו את ההוצאות רק במאי 2019, עוד שנה מהיום. איכשהו זה נראה הגיוני לשרה בממשלת ישראל ואנשי משרדה להסתיר מידע על 60 מיליון שקל, מכספם של האזרחים, ועוד לתת תירוץ דבילי לחוסר השקיפות הזה. 

בעקבות הביקורת, נענו לבסוף במשרד התרבות לבקשה ומסרו פירוט. אז מה ההסבר של אנשי המשרד לתשלום של מעל לחצי מיליון שקלים לקליפ שבקושי שודר? מהמשרד נמסר כי הפקת הקליפ הייתה "חשובה" כדי ללמד ישראלים את הבתים החדשים והעיבוד החדש, כדי שיוכלו להתאמן עליו לרגל יום העצמאות החגיגי. מזל שהם לא עשו בחינה בסוף.

דוגמה נוספת לחגיגת הבזבוזים של רגב היא השקעה של הון תועפות בפסטיבל "כתר המזרח" בפסח לפני שנתיים, שעלה 1.6 מיליון שקלים, כאשר הזמר אייל גולן, לא בדיוק אמן רעב ללחם, קיבל סכום דמיוני של 99,450 שקלים להופעה בת שבע דקות בלבד. נזכיר גם שרגב שלחה לקראת יום העצמאות "צ'ופר" לכ-3,700 חברי הליכוד – מתנות עם סמל אירועי ה-70 והקדשה ממירי – ללא אישור חשב הכנסת, וכשגם המתנות – בסך 25,000 שקלים – הן על חשבוננו, כמובן.

יוצרים, אמנים ומוסדות תרבות בפריפריה יכולים רק להתקנא בסכומי העתק ששפכה רגב על חגיגות וטקסים. תזכורת: עתידו של בית הספר היחיד לאמנות באזור הדרום, במכללת ספיר, לוטה בערפל, לאחר שבמשרד התרבות לא נמצאו 150 אלף שקל להעביר לבית הספר, סך תקציבו השנתי. בשנה שעברה, לראשונה מזה 18 שנים, לא סייעה המדינה במימון אירועי שבוע הספר בפריפריה; כמו כן בחודשים האחרונים צמצם משרד התרבות את תמיכתו באמנים עצמאיים בפריפריה וקיצץ בתקציבי התיאטראות של קרית שמונה ובאר שבע, שעתידם אינו ברור.

נראה שהמשוואה במשרדה של רגב פשוטה למדי: אם מדובר באירוע שיכול לשרת פוליטית את השרה - יש תקציב. אם לא - אז לא. אולי כדאי לשנות את שמו של משרד התרבות למשרד לקידום מירי רגב, וככה הציבור לא יתבלבל ויהיה פחות מופתע אחר כך. 

להרחבה על הוצאות משרד התרבות בהפקת הקליפ הללויה: https://goo.gl/1iGom3

לפרטים נוספים על שריון כרטיסי הכדורגל לעובדי משרד התרבות: https://goo.gl/hAA73C

משרד התרבות רוצה להפתיע אתכם: https://goo.gl/qnhYy1

חשש לסגירת בית הספר לאמנות במכללת ספיר: https://goo.gl/4EJxVS

פרטים נוספים על פסטיבל "כתר המזרח": https://goo.gl/kJhWQn