דוז פואה במשילותרק לפני חודש פקדה אותנו סערת "פסקת ההתגברות" – או החוק לביטול בג"ץ בשמו הנוסף, במסגרתה שרי ממשלתנו עברו מאולפן לאולפן והתלוננו בקדחתנות על כך שבג"ץ מתערב ומפריע להם בניהול המדינה והורס את המשילות, אחרי שלל הכפשות וסילופי עובדות, בעוד חלקם אפילו מאשימים אותו בדיקטטורה. נזכיר שאחד מחברי הכנסת מהבית היהודי אף הציע לעלות על בית המשפט העליון בבולדוזר, והאשים אותו במותם של חיילים.

והנה, ממש אתמול, הוציא שר בממשלה מכתב רשמי – במקרה הזה שר התקשורת איוב קרא – בו הוא מבקש דווקא לזרז את התערבות בג"ץ בביטול החלטת הממשלה מהשנה שעברה לפצל את תאגיד השידור. הסיבה? במידה וההחלטה לפצל את התאגיד תצא לפועל, תבוטל השתתפותה של ישראל בתחרות האירוויזיון – ועמה אירוח התחרות בשנה הבאה בירושלים – לפי תנאי התקנון של גוף השידור האירופי.

במכתבו הפציר שר התקשורת, איוב קרא, ביועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לזרז את ההליך בבג"ץ ולהביא להכרעה בעניין העתירה שהגישו עובדי התאגיד נגד החלטת הממשלה לפצלו ולייצא את שידורי החדשות לתאגיד נפרד. ההחלטה לפיצול התאגיד הינה עוד חלק מהמאבק של נתניהו וממשלתו כנגד עיתונות חופשית ועיתונאים המעזים למתוח ביקורת עליו ועל חברי ממשלתו ולחשוף פרטים מפרשות השחיתות בהן הוא מסובך.

אז מה הסיפור בדיוק של הממשלה עם התאגיד? 

תזכורת: במאי לפני שנה אישרה הכנסת בהליך מזורז החלטה שקידמה הממשלה לפצל את תאגיד השידור, להפקיע ממנו את מחלקת החדשות ולפצלה לכדי גוף שידור נפרד - חלק מדיל פוליטי שנרקם בין נתניהו ושר האוצר משה כחלון, לאחר מספר ניסיונות שונים של נתניהו לסגור את תאגיד השידור הציבורי. עובדי התאגיד עתרו לבג"ץ כנגד ההחלטה, בשל פגיעה קשה בזכות לחופש הביטוי, וטענו כי הפיצול "עוקר מן התאגיד את מחלקת החדשות והאקטואליה שלו ומשאיר אותו כתאגיד שידור בעל משמעות שולית".

את הסיבה לפיצול התאגיד, שצויר בידי נתניהו ומקורביו כמעוז שמאל, הסבירה הכי טוב מירי רגב, שקבלה על כך שהממשלה לא תוכל להתערב במינויי בכירים בתאגיד ולכן לא תוכל לשלוט בו, והוסיפה כי לתאגיד יש "אג'נדה להפיל את הממשלה".

אבל אז קרה "אסון" - זכינו באירוויזיון. נציגת ישראל זכתה בתחרות השירה הנוצצת ולפתע הממשלה משתוקקת לארח את התחרות. אבל לפי תקנות התחרות האירופאית, גוף השידור שמארגן את האירוע חייב להיות גוף הכולל שידורי חדשות משלו. כלומר במידה והחלטת הממשלה לפצל את התאגיד תצא לפועל ולא תבוטל בידי בג"ץ – ישראל לא תוכל לארח את האירוויזיון בשנה הבאה.

במכתבו למנדלבליט, הדגיש שר התקשורת קרא את החשיבות בזירוז ההחלטה בנושא, שכן לא ניתן להתקדם בהמשך אירועי הפקת האירוע. "לפסיקת בג"ץ ישנה חשיבות מכרעת בעניין שידור התחרות", כתב.

חשוב לציין כי רק אתמול, באותו היום בו שוגר מכתבו של קרא למנדלבליט, יצאה הודעה רשמית של איגוד השידור האירופי, בה קראו לציבור שלא למהר להזמין טיסות לישראל, כנראה בגלל אותה התסבוכת שהממשלה שלנו הכניסה את עצמה אליה. "אל תזמינו טיסות (לישראל) עדיין, בשביל עדכונים רשמיים בנוגע לאיפה ומתי הוא ייערך, חפשו אחר הכרזות בערוצים הרשמיים שלנו" נכתב.

ככה מוצאים את עצמם חברי ממשלתנו בבעיה. ללא התערבות זריזה של בג"ץ לביטול החלטת המשלה שהם עצמם העבירו - פוחתת הסבירות שישראל אכן תארח את האירוויזיון. אבל האירוויזיון הוא חגיגה שהממשלה מאוד רוצה בישראל, הרי זה אירוע שבו אפשר להתפאר – להשיג קרדיטים, פרגונים וכיבודים לך ולמקורבים – במידה ואתה פוליטיקאי מקושר – כפי שיכולנו לראות במריבות הכבוד והנאומים בטקס הדלקת המשואות לפני חודש, או סביב מירוץ האופניים ג'ירו ד'איטליה.

מיד לאחר הזכייה של נציגתנו נטע ברזילי בתחרות החלו קרבות בין שרי הממשלה איוב קרא ומירי רגב מי ינהל את הפקת האירוע, כאשר כל אחד משניהם מיד פנה בנפרד לנתניהו בבקשה לארגנו, ולאחר מכן הוכרז על הקמת צוות היגוי משותף. "יצוין כי שני השרים עמדו על חשיבות אירוח האירוויזיון בישראל", נמסר בהודעה שהוציאו יחד קרא ורגב. מעניין אם ברגעים אלה מתחרט שר התקשורת קרא על שאמר רק לפני חצי שנה ש"אין מקום לערוץ ציבורי היום" וקרא לסגור את התאגיד, שהוא בבחינת "בזבוז כספי ציבור". מצחיק, כשחושבים על כמה כסף אירוח האירוויזיון יעלה לנו.

אפשר להגיד הרבה דברים על ממשלת נתניהו. אחד מהם הוא שהממשלה הזו וחבריה לא מפסיקים למצוא את עצמם במצבים קומיים מרובי אירוניה, תקועים בפלונטרים ונזקקים לתרגילי התעמלות אמנותית מרשימים כדי לחזור בהם בגלל כל מיני קומבינות פוליטיות ודברים שאמרו לא מזמן, בהתאם למה שהאינטרסים שלהם דורשים היום. כי ככה זה כשהאג'נדה משתנה לפי מצב הרוח.


זה מה שיש לנו פה: ממשלה שפועלת להגביל את כוחו של בג"ץ להתערב בהחלטותיה, מבקשת לזרז בבקשה את בג"ץ שיתערב ומקווה שיבטל החלטת הממשלה שהיא עצמה קיבלה. מי יודע, אולי על זה נטע ברזילי שרה: you stupid boy

להרחבה על פניית קרא למנדלבליט: https://goo.gl/rtJdQo

להרחבה על הודעת תאגיד השידור האירופי: https://goo.gl/ZT3DU9

לקריאת קרא לסגור את התאגיד: https://goo.gl/dmNBfy

לדברי מירי רגב נגד תאגיד השידור: https://goo.gl/TtnMGu

להרחבה על הדיון בעתירה נגד פיצול התאגיד בבג"ץ: https://goo.gl/sWr4Vd