עף על המיליונים (שלנו)


לעיתים קרובות מתקבל הרושם שנבחרי הציבור שלנו עסוקים בכל מיני דברים סמליים וחסרי השפעה על חיי האזרחים. אבל בזמן שנתניהו ושאר שרי הממשלה התרוצצו השבוע מטקס לטקס ומשגרירות לשגרירות, חבר כנסת חרוץ אחד עשה את כל העבודה הקשה בשביל כולם: מיקי זוהר (ליכוד) החליט שאין סוגיה דחופה יותר במדינת ישראל מאשר הטיפול בשכרם של ראש הממשלה והשרים, עשה מעשה והעלה לוועדת השרים לענייני חקיקה הצעת חוק שעיקרה להעלות לכל אלה, כמו גם ליו"ר הכנסת, חברי הכנסת ונשיאת בית המשפט העליון, את השכר החודשי בכמה אלפי שקלים נוספים בכל חודש.

ייתכן שמיקי זוהר מצא אוצר זהב בחולות בעירו קרית גת, שעסק בה רבות בכנסת למרות ניגוד עניינים, ופשוט מתחשק לו לחלוק את השלל עם חבריו למוסדות השלטון. אחרת קשה להבין כיצד הגיע זוהר למסקנה שיש צורך דחוף בתוספת של 7,000 ש"ח חודשיים לשכרם של ראש הממשלה ויו"ר הכנסת, 10,000 שקלים נוספים מדי חודש לנשיאת בית המשפט העליון, 5,000 שקלים חודשיים לכל שר וכמעט 4,000 לכל חבר כנסת.

באופן רשמי, זוהר מבקש להסדיר לפי חוק את גובה שכרם של השרים, חברי הכנסת והשופטים, ולקבוע אותו ביחס לשכרו של נשיא המדינה. על פניו נשמע טוב ויפה. אלא שבפועל, ההצמדה שזוהר מבקש לערוך היא תוספת של אלפי שקלים רבים לכל משרת ציבור. עלות הצעת החוק שלו, לפי הערכות משרד האוצר, מגיעה ללא פחות מ-100 מיליון שקלים בשנה. חשוב לציין כי לפני ארבעה חודשים בלבד הועלה שכרם של ראש הממשלה והשרים בכמה אלפי שקלים לחודש, אבל אתם יודעים איך זה – עם האוכל בא התיאבון.

פחות ברור מאיפה מיקי זוהר מתכוון להביא את התקציב לתוספת החשובה כל כך לשכר הבכירים בשירות הציבורי כשלוקחים בחשבון שרק בתחילת החודש פורסם כי הוצאות הממשלה גדלו ב-6.2% מהתקציב השנתי מתחילת השנה – יותר מהתחזית, שעמדה על 4%; או שלפני פחות משבועיים הודה שר הפנים אריה דרעי שאין למדינת ישראל תקציב להקמת מנהלת לשיקום דרום תל אביב, בעלות של 200 מיליון שקלים, אותה מנהלת שרק שבועות ספורים לפני כן הצהיר יחד עם ראש הממשלה על הקמתה. אבל מה – קצת פינוק לפוליטיקאים ולשרי הממשלה שלנו ותוספת ריפוד לכיס נמצאים תמיד נמצאים למעלה בסדר העדיפויות הלאומי של מיקי זוהר.

כי ככה זה מיקי זוהר, תמיד לפנק לפנק לפנק.

על הצעת החוק של מיקי זוהר: https://bit.ly/2LlFvKS