תלמידים שבויים


רק לפני מספר חודשים ניהל שר החינוך נפתלי בנט מאבק להכנסת קוד אתי חדש באוניברסיטאות ויתר מוסדות ההשכלה הגבוהה, כדי למנוע, לטענתו, פוליטיזציה של הלימודים באקדמיה. לפי עמדת השר בנט, שמתאימה באופן מפתיע במיוחד לעמדת ארגון הימין "אם תרצו", סטודנטים ברחבי הארץ חשופים ל"תעמולה" שמאלנית מצד מרצים שונים. במסגרת מאבקו בפוליטיזציה המשיך השר לחקיקה האוסרת על ארגון השמאל שוברים שתיקה לדבר בפני תלמידים, ורק בשבוע שעבר ננזף מנהל תיכון על שהכניס לבית הספר נציג של ארגון הקרן החדשה לשיחה על הפליטים עם התלמידים – על אף שאין על כך איסור. אבל כנראה שלא כל הבעת עמדה פוליטית במערכת החינוך מפריעה לכבוד השר ולעובדי משרדו הנאמנים.

אתמול תלמידי תיכון בליך ברמת גן זכו להשתתף בכנס מיוחד שנערך בבית ספרם במהלך יום הלימודים. הנושא: שבויי צה"ל והסוגיות הסבוכות הקשורות בכך. ומי עומד מאחורי הכנס? עמותת "הישראלים" שהיא למעשה תא הסטודנטים של מפלגתו של שר החינוך עצמו. האירוע כלל נאומים של פעילי התנועה שזכו להפיץ את משנתם הפוליטית לתיכוניסטים באולם. חשוב להבין כי מדובר בהפרה בוטה של הוראות משרד החינוך נגד קיום אירועים בידי גופים פוליטיים בבתי ספר.

הכנס בתיכון בליך, בו נערכות "בחירות דמה" לצד מערכות הבחירות לכנסת כל כמה שנים, נערך תחת הכותרת: "השבת הבנים: חובות, מוסר ומדיניות". מלבד פאנל בהשתתפות פוליטיקאים ודברים שנשאו שמחה ולאה גולדין, הוריו של הדר, בלטו שני דוברים: צבי שטאובר, יו"ר עמותת "הישראלים" של הבית היהודי, וארז צדוק – מתנחל מאלקנה שהכריז על כוונתו להתמודד בפריימריז לכנסת הבאה במפלגת הבית היהודי. מה הקשר בין המתמודד בפריימריז של הבית היהודי לנושא הכנס? צדוק נשא דברים על סוגיות של דת, תורה ויהדות בתחום.

תנועת "הישראלים", שהיא מארגנת הכנס, היא, כאמור, תא הסטודנטים של מפלגת הבית היהודי. בעוד שבאופן רשמי מנסים חברי התנועה להסוות את ההשתייכות הישירה ומציינים בלוגו כי הם רק תנועה "ברוח" ערכי הבית היהודי, הרי שבאתר הבית של מפלגת הבית היהודי מצוין במפורש כי מדובר בתנועת סטודנטים שהקימה המפלגה ושייכת לה. אחת מבוגרות התנועה, אגב, היא שרת המשפטים וחברת המפלגה איילת שקד.

חשוב להבין – בעוד שמותר ולגיטימי לתיכון לקיים אירוע בנושאים פוליטיים ולהזמין פוליטיקאים (ממגוון הקשת הפוליטית), במקרה שלפנינו לא התיכון ניהל את הכנס והכין את תכניו אלא תנועה ששייכת למפלגתו של שר החינוך. "הישראלים" היא זו שהזמינה את האורחים ונתנה במה נכבדת להצגת התפיסות של מפלגת הבית היהודי לתלמידי תיכון – וכל זאת במהלך יום לימודים רגיל ועל חשבון שעות הלימודים של התלמידים.

מה אמרו שר החינוך ומשרד החינוך בתגובה לסיפור, שפורסם אמש על ידי עמרי מניב בחדשות 10? לא הרבה. שר החינוך הפנה לתגובה מהבית היהודי – שמסרה כי בכירי המפלגה לא לקחו עליו חסות. תגובת משרד החינוך טענה כי מאחר ובפאנל השתתף גם איש שמאל (יריב אופנהיימר בפאנל לצד שולי מועלם מהבית היהודי ומשה פייגלין יו"ר מפלגת זהות מהימין), מדובר באירוע "מגוון". לגבי זהות התנועה ושאר חלקי הכנס ומשתתפיו לא הגיבו במשרד החינוך.

בנט משתמש במערכת החינוך עליה הוא מופקד כאילו הייתה מגרש המשחקים שלו, ועושה בה ככל העולה על רוחו. עד לאחרונה ניסה לכפות הנהגת "קוד אתי" במוסדות ההשכלה הגבוהה (תהליך שכשל והסתיים ב"המלצה" ליישום בלבד), כביכול במטרה למנוע פוליטיזציה של האקדמיה. כמו כן, הוא מתביית על ארגוני השמאל והחברה האזרחית ומנסה להרחיקם ממערכת החינוך. כל אלה, בעוד הוא עושה שימוש פוליטי ומנצל את שליטתו על מערכת החינוך להפצת משתנו הפוליטית והאידיאולוגית, תוך הזרמת כספים לעמותות ולמקורבים למפלגתו– כפי שנחשף במחקר מולד מהשנה שעברה על כניסת עמותות הימין למערכת החינוך ומימונן הנדיב בכספי ציבור. וכל זאת על חשבון התלמידים.

כשבנט מדבר נגד פוליטיזציה במערכת החינוך – הוא עושה זאת ספציפית כדי לפגוע ולמנוע כל דריסת רגל מארגוני החברה האזרחית, רובם מהשמאל, ממערכת החינוך, כחלק ממהלך נרחב שמקדמת בהצלחה הממשלה מזה שנים לעשות להם דה-לגיטימציה – ולפיכך להאשים אותם בכל צרה אפשרית. כשמדובר בהפצת האידיאולוגיה של מפלגת הימין המתנחלי, כל האמצעים כשרים – ולעזאזל החוקים – עבור בנט ואנשיו לעשות ככל העולם על רוחם ואחרי זה למלמל מול המצלמות "הדתה שמדתה".

לכתבתו של עמרי מניב על הכנס בחדשות 10: https://goo.gl/bY5zUi

להרחבה על הזמנת הקרן החדשה לבית ספר בסביון בהארץ: https://goo.gl/kFhAn9

לעמוד על תנועת ישראלים באתר הבית היהודי: https://goo.gl/5SN3gs

למחקר מולד על כניסת עמותות הימין אל מערכת החינוך: https://goo.gl/amqZTw