בדרך לארמגדון עוצרים בירושלים


היום, בעת שציינו ברוב חגיגיות את העברת שגרירות ארצות הברית מתל אביב לירושלים, בזמן שבדרום מהומות ברצועת עזה הובילו למותם של עשרות פלסטינים, כדאי מאוד להכיר לעומק – או להזכיר – מיהם הכוחות החזקים והעשירים למדי שמושכים בחוטי ממשל טראמפ מצד אחד – ובימין הישראלי מצד שני.

מהלך העברת השגרירות שממשלת הימין ובראשה בנימין נתניהו מנכסת לעצמה, קרמה, למעשה, עור וגידים רק לאחר לחץ כבד לעשות זאת מצד ארגוני הימין הנוצרי האוונגליסטי בארה"ב, שהם בסיס תמיכה משמעותי של ממשל טראמפ והם אלה ששיחקו תפקיד מפתח בהפכתו לנשיא.

טראמפ הבטיח במהלך מערכת הבחירות לנשיאות בארה"ב שיעביר את השגרירות לירושלים – הבטחה שנועדה בעיקר לאוזניהם של האוונגליסטים, העובדים מולו באופן צמוד. לטראמפ יש ועדה מייעצת של מנהיגים אוונגליסטים, סגן הנשיא מייק פנס הוא אוונגליסט, וכומר אוונגליסטי מקליפורניה ציין בפני עיתונאים כי בבית הלבן נמצאים "מדי יום" נציגים מטעם הארגונים האוונגליסטים.

סימן מובהק לחלקם המרכזי של הימין הנוצרי האוונגליסטי בהעברת השגרירות הינה העובדה שמכל האנשים שבעולם, דווקא אחד ממנהיגי הימין הקיצוני אוונגליסטי, ואבי אמירות שנויות במחלוקת, ג'ון הייגי, הוזמן לשאת דברים בטקס החגיגי. נזכיר שהייגי הוא מקורב של ראש הממשלה בנימין נתניהו ובאופן מקרי גם התורם הראשי, עד לאחרונה, של אם תרצו. הייגי סובר כי היטלר היה "צייד" שאלוהים שלח לטבוח בעם היהודי כדי שזה יחזור לארץ ישראל. בהזדמנות אחרת טען שהיטלר היה חצי יהודי, מבני עשיו. גם הצורר הגרמני היה חלקית יהודי - כך, לפחות, לפי הייגי.

אירועי היום מלמדים עוד קצת על הכוח ההולך וגובר שלהם על הנעשה בארץ הקודש – תוך שיתוף פעולה רחב היקף וחמים ביותר עם ממשלת הימין – וללא חשש מההשלכות הנפיצות שעלולות להיות למהלכים כמו העברת השגרירות. אם כך, חשבנו שתהיה זאת הזדמנות טובה לעשות קצת סדר ולהזכיר מי הם האוונגליסטים, במה הם מאמינים – ומה זה אומר לגבי עתיד כולנו. הנה כמה דברים שכדאי לדעת עליהם:

במה הם מאמינים – החזון המשיחי הדתי שמקדמים האוונגליסטים הנוצרים בארה"ב כולל את כיבוש ארץ ישראל בידי היהודים כתחנה מוקדמת בדרך אל האפוקליפסה – ולהתגלותו השנייה של ישו. לאחר שהיהודים יבנו את בית המקדש בירושלים – כחלק ממלחמת דת עולמית באיסלם – תתקיים לפי אמונתם מלחמת גוג ומגוג בה ימות כשני שליש מהעם היהודי בישראל, והשליש הנוסף שישרוד ימיר את דתו לנצרות.

שיתוף פעולה עם הימין – פוליטיקאים וגופי ימין משתפים פעולה עם הימין הנוצרי האוונגליסטי באופן נרחב מזה למעלה מעשור, בפרויקטים משותפים ובתיאום מהלכים דיפלומטיים. חשוב לציין כי האוונגליסטים מזרימים סכומי כסף אדירים של מאות מיליוני דולרים לימין הישראלי, ולפיכך הם זוכים לדריסת רגל משמעותית בארץ. כנראה שיש פוליטיקאים שאין להם בעיה להתעלם מקטעים שלמים של האידיאולוגיה הקיצונית האוונגליסטית, בהינתן אינטרסים משותפים. בכנסת הוקמה שדולה מיוחדת לשיתוף הפעולה וחיזוק הקשרים, מאחוריה עומדת קרן אוונגליסטית שהטיסה עשרות פעמים חברי כנסת מהימין – בין היתר מהליכוד, הבית היהודי וישראל ביתנו – על חשבונה לחו"ל, מזה למעלה מעשור. האוונגליסטים משלמים ובישראל מעניקים להם פרסים, מקצרים עבורם הליכים בירוקרטיים ומעניקים להם לגיטימציה.

תמיכה בהתנחלויות – הצטלבות האינטרסים בין המתנחלים לאוונגליסטים – שכשזכור בונים על מלחמת כל וכל בישראל שבוא תבוא לאחר כיבוש ארץ ישראל השלמה והתחוללות מלחמת דת על אדמת ישראל – תרמה להידוק שיתוף הפעולה ביניהם. ארגונים אוונגליסטים מזרימים עשרות מיליוני דולרים למימון פרויקטים בהתנחלויות, בהם הקמת מאחזים בלתי חוקיים, ותומכים בגופים הפועלים להקמת בית המקדש השלישי.

מנהיגים צמודים – כאמור, ראש הממשלה נתניהו נמצא בקשרים קרובים עם מנהיגים אוונגליסטים כמו ג'ון הייגי עוד מימי תקופת כהונתו הראשונה, ועם האוונגליסטים בכלל. נתניהו שלח ברכה מצולמת לאירוע אוונגליסטי ב-2014 בו אמר כי לישראל "אין חברים טובים מכם בשום מקום בעולם". בתגובה הגיב אחד המטיפים האוונגליסטים כי "אין ממשלה בעולם המנהלת קשרים הדוקים כל כך עם האוונגליסטים כמו ממשלת ישראל". זה הזמן לציין שחוץ מדעותיו על היטלר, הייגי טען כי הכלכלה האמריקאית מנוהלת על ידי קבוצת מחזיקי מניות "בהם משפחת רוטשילד מאירופה", והסביר כי הוריקן קתרינה ארע בעקבות הכוונה לקיים בניו אורלינס מצעד גאווה. עוד התבטאויות של מנהיגים בולטים כוללות את "פמיניזם היא תנועה שמעודדת נשים לרצוח את הילדים שלהן ולעסוק בכישוף" של האוונגליסט הבולט פט רוברטסון. 

ואלה הם החברים הטובים כל כך של נתניהו, של טראמפ, של חברי ממשלתנו והתורמים הנדיבים של הימין הישראלי.

לקריאה על השתתפות הייגי בטקס ואמירותיו בעבר במעריב: https://goo.gl/Y8dje5

לקריאה נוספת על הלחץ שהפעילו ארגונים אוונגליסטים על טראמפ להעברת השגרירות: https://goo.gl/ruFhWb

להרחבה על הנצרות האוונגליסטית בדו"ח מולד: http://bit.ly/1oUGdSW 

ובפוסט שישים ואחת: https://goo.gl/Afo7AG