מופע של צביעותתייר שהיה נוחת היום בישראל ורואה את ההתפארות ושמחת הפוליטיקאים המקומיים עקב ניצחונה המפואר של נטע ברזילי באירוויזיון, היה עלול בטעות לחשוב שהגיע למדינה ליברלית ופרוגרסיבית במיוחד, שמנהיגיה מקדשים וחוגגים את השונות, מכבדים מיעוטים, מחבקים את קהילת הלהט"ב וחוגגים כוח נשי מבוקר עד ערב. אחרי הכל, הפוליטיקאים היללו את הזמרת המוכשרת שביצעה שיר העוסק בהעצמה נשית בסגנונו הייחודי והמקורי. או כפי שהיטיבה לנסח זאת נטע עצמה לאחר הזכייה: "תודה שבחרתם בשונה, תודה שחגגתם את המגוון".

לא לקח זמן רב עד שראש הממשלה, שרת התרבות ושאר שרי הימין קפצו על עגלת הניצחון וניסו לנכס לעצמם את הרגע המפואר. "את השגרירה הכי טובה של ישראל", אמר לה בשיחת טלפון ראש הממשלה נתניהו. מירי רגב מיהרה והבהירה הבוקר כי אין סיכוי שהאירוויזיון יתקיים בעיר אחרת שאינה ירושלים, והוסיפה כי ישראל תראה באירוע המוזיקלי הגדול שיתקיים בשנה הבאה את "פניה היפות של המדינה". כך עשו גם פוליטיקאים אחרים, כמו שר החינוך בנט שחגג על הכבוד לירושלים וראש העיר ירושלים ניר ברקת, שהצטרף לחגיגה ושלח ברכות לזמרת.

בדבר אחד נתניהו אכן צודק. נטע ברזילי היא שגרירה מצוינת למדינת ישראל שרובנו היינו רוצים לחיות בה – מדינה מתקדמת, פמיניסטית, ליברלית, עם זכויות שוות ללהט"בים וללא הדרת נשים. ככה אולי ממשלת ישראל רוצה שיתר העולם יראה אותנו. אך האם כך באמת נראית ישראל בשנת 2018? מי שגר פה זמן מה יודע שהמציאות היא מעט אחרת.

הנה כמה תזכורות ליחס המכבד והמכיל של המדינה ונציגיה כלפי להט"בים, נשים, בירושלים בפרט ובישראל בכלל:

· ראש העיר ברקת נגד מצעד הגאווה – לפני שנתיים, אמר ראש עיריית ירושלים ניר ברקת כי קיום מצעד הגאווה בירושלים מהווה "פגיעה ברגשות הדתיים". זאת, שנה אחת בלבד לאחר הרצח של שירה בנקי במצעד הגאווה הקודם שהתרחש בירושלים.

· לא לפונדקאות של להט"בים –החודש שוב הודיעה הממשלה כי היא מתנגדת לאפשר לזוגות להט"בים לעבור הליך פונדקאות בישראל – הליך ששמור רק עבור זוגות סטרייטים, נכון לעתה. המדינה מוכנה לדון בהרחבת הזכאות רק לנשים רווקות – אך לא לזוגות – וגברים רווקים - להט"בים. בעבר, בהקשר של אימוץ, טענה הממשלה בבית המשפט שזוגות חד מיניים אינם נורמטיבים ולכן עדיף שלא יגדלו ילדים.

· "ילדים לזוגות הומוסקסואלים, זה לא טבעי, לא אנושי, לא מוסרי ולא יהודי "– את הדברים האלה אמר רק לפני שבוע חבר מפלגתו של בנט, ח"כ מוטי יוגב, ימים ספורים לפני שבירך על הגעת האירוויזיון לירושלים. שר החינוך כמובן לא גינה את האמירה. במפלגתו של השר חבר גם ח"כ סמוטריץ' שארגן את מצעד הבהמות מול מצעד הגאווה בירושלים לפני כעשור, בטענה שהומסקסואליות בעיר הקודש זה דבר טמא. מפלגתו של השר בנט פועלת באופן קבוע בחקיקה הפוגעת בזכויות הקהילה הגאה ומתנגדת לנישואים חד-מיניים

· השחתת שלטי פרסום עם תמונות נשים וזוגות חד-מיניים – בשבוע שעבר הושחתו שלטי פרסומת בירושלים שהציגו זוג הומוסקסואלים, במסגרת קמפיין של תאטרון החאן. זאת לא הפעם הראשונה: לפני שנה הושחתו שלטים של התאטרון בהם נראים גברים לצד נשים. מזה שנים מושחתות על בסיס קבוע פניהן של נשים על שלטי מודעות בעיר – ללא מענה של הרשויות – עד לכדי כך שכיום חלק מחברות הפרסום נמנעות מראש מלפרסם תמונות של נשים בירושלים.

· הדרת נערות מטקס המשואות – לקראת קיומו של טקס פרס ישראל ביום העצמאות האחרון, במשרדי החינוך והתרבות ביטלו הופעה מתוכננת של להקת נערות בנות 14 מבית ספר לריקוד, מאחר ויש "רוב של בנות" והדבר יפגע ברגשות הדתיים, לפי דיווחה של אחת האמהות. אלה מצטרפים לאינספור מקרים מהשנים האחרונות של הדרת נשים – ונערות – בצבא בפרט ובמרחב הציבורי בכלל.

· הפרדה בין תלמידים לתלמידות חילונים בהצגה –ממש היום, רגע אחרי כל חגיגות הסובלנות וקבלת האחר, בעיר כפר סבא החליטו להפריד ולהושיב תלמידות מאחורה ותלמידים מקדימה בהצגה באולם העירוני, לבקשת בתי ספר דתיים שטענו שאילו התלמידים החילונים ישבו ביחד בנים ובנות הדבר יפגע ברגשותיהם. מקווים שבאירוע האירוויזיון הבא תינתן הזכות לקהל לשבת עם מי שהוא רוצה.

אלה הן רק חלק קטן מהדוגמאות שמראות את המוסר הכפול של שרי ממשלת ישראל: כלפי חוץ הם מתהדרים בהיותה של ישראל ליברלית, דמוקרטית ומכילה, ומשווקים אירועים חגיגיים – כמו הג'ירו ד'איטליה– וכמו אירועי הגאווה בתל אביב, שמשרד החוץ ומשרד התיירות נרתמים לשווקם כחלק מהסובלנות הגדלה ללהט"בים בישראל. אבל מיד כאשר החגיגה נגמרת וחוזרים לשגרה אנו נתקלים בחוסר סובלנות, כפייה דתית וגזענות כלפי האזרחים שחיים כאן תופעות, שלא רק שאינן מרוסנות בידי הממשלה – אלא לרוב מקבלות חיזוק מחבריה.

דוגמא נוספת שממחישה היטב את המוסר הכפול הזה – מתקדמים כלפי חוץ, חשוכים כלפי פנים – ניתן לקבל שוב משר החינוך נפתלי בנט השבוע. בשיא המתיחות מול ציר סוריה-איראן, אמר בנט בראיון כי הוא מעוניין שבאיראן "תצמח תנועת ארבע אמהות לנסיגה מסוריה" או דפני ליף מקומית. כך השר בנט ממליץ לאיראן להפוך למדינה מתוקנת הכוללת תנועות אנטי מלחמתיות וארגוני שלום ומחאה חברתית - בשעה שהמחנה שאותו הוא מנהיג ואף הוא עצמו עסוקים בלתקוף ולגנות, ולעשות כל שביכולתם כדי למנוע מאותם ארגונים בישראל של החברה האזרחית – מסמניה המובהקים של חברה ליברלית בדמוקרטיה מתפקדת, כל לגיטימציה. 

להתבטאות ברקת נגד מצעד הגאווה בוואינט: https://goo.gl/fMnEC7

לקריאה נוספת על עמדת המדינה כלפי פונדקאות ללהט"בים בשישים ואחת: https://goo.gl/9xWC3C

לקריאה נוספת על ביטול הופעת נערות בנות 14 בטקס פרס ישראל: https://goo.gl/3txcw2

להרחבה על השחתות השלטים של תאטרון החאן בירושלים: https://goo.gl/qhBmZw https://goo.gl/go731v