איפה שיש עשן


כ- 8,000 ישראלים מתים מדי שנה מנזקי עישון. אין ספק כי עישון סיגריות הוא אחד הדברים המסכנים ביותר את בריאות הציבור. בעשורים האחרונים משקיעות ממשלות ברחבי העולם וגם כאן בישראל מאמצים ניכרים להפחית את מספר המעשנים ואת מימדי התופעה והתוצאות בשטח מראות על ירידה במספר המעשנים. החל משנות השבעים חלה ירידה מתמדת בכמות המעשנים, שהואצה בשני העשורים האחרונים. אבל לפני מספר שנים הכל התהפך – בניגוד לנעשה במרבית מדינות המערב: שיעור המעשנים החל לעלות חזרה. אם ב-2001 עמד שיעור המעשנים על 30 אחוז וב-2013 הגיע שיעורם ל-18 אחוז בלבד, ב-2016 הוערך כי שיעור המעשנים עומד על 22.5 אחוז – כ-1.6 מיליון בני אדם.

אז איך זה קרה? מי שמחפש תשובות יכול למצוא את חלקן בדו"ח מבקר המדינה החריף שפורסם השבוע, המאשים את סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ומשרד הבריאות בראשותו בתוצאות העגומות של מגמת העישון בישראל ומצביע על קשר בעייתי בין סגן השר לבין חברות הטבק. לפי מבקר המדינה, לא רק שליצמן לא קידם או תמך בצעדים להפחתת העישון וליישום החלטות הממשלה בנושא, הוא אף התערב באופן אקטיבי לטובת תעשיית הטבק. "כאשר כיהן ליצמן כסגן שר הבריאות וכשר הבריאות הוא התנגד ליישום פעולות שמטרתן לצמצם את מספר המעשנים" כתב המבקר– ממש במילים אלה – בדו"ח החריף.

מהדו"ח עולה כי דלת משרדו של ליצמן הייתה פתוחה לרווחה לנציגי חברות הטבק – ובראשן פיליפ מוריס – ללא כל שקיפות, וכי על אף אזהרות חמורות, חוזרות ונשנות – ופומביות – של איגודי רופאים וגורמי מקצוע, זכו אנשי החברה להקלות מגוונות שאפשרו להם להחדיר בהצלחה את מוצר הדגל שלהם, סיגריות האייקוס האלקטרוניות, לשוק הישראלי – מבין היחידים בו מאושר המוצר לשימוש ללא הגבלות ורגולציה.

כבר מ-2014 עובדים אנשי פיליפ מוריס לפעול לשיווקן של סיגריות האייקוס האלקטרוניות – הפועלות על בסיס אידוי ולא בעירה – לשוק הישראלי. בעוד שבפיליפ מוריס מנסים לשווק אותן כפחות מזיקות מסיגריות רגילות, הם בעצמם מודים כי מדובר במוצר שמשחרר אדים ובהם כימיקלים רעילים, ומנהל המזון והתרופות עדיין בודק האם להגדירו כמוצר טבק או לא. בעוד שביתר מדינות העולם המערבי לא אפשרו לשווק את המוצר – או עשו זאת תחת מגבלות ורגולוציה דומה לזו המוחלת על סיגריות – בישראל הם התקבלו בזרועות פתוחות.

לפי דו"ח המבקר, לא רק שהסיגריות האלקטרוניות נכנסו לשוק הישראלי – הן גם זכו לחמוק ממגבלות על פרסום של מוצרי טבק, מה שמשפיע על המיסוי ומאפשר לחברה לחסוך לא מעט כסף. כמו כן ממשרד הבריאות עצמו נשלחה פנייה לרשות המיסים ובה נכתב מפורשות כי אין חובה להדפיס על חפיסות המוצרים אזהרות בריאות – וזאת ללא התייעצות עם גורמים מקצועיים במשרד הבריאות, ובניגוד לעמדת היועמ"ש, היועצת המשפטית של משרד הבריאות, איגוד רופאי הריאות והאגודה למלחמה בסרטן. לא פעם גם התקיימו דיונים במשרד הבריאות בנושא – ללא יידוע וזימון הגורמים המקצועיים הרלוונטיים, לפי המבקר.

מדוע לא הוזמנו גורמי המקצוע? כנראה מסיבה טובה: איגודי רופאים התריעו בפומבי כנגד הכנסת המוצר ואי הטלת מגבלות עליו, ואף הזהירו את ליצמן כי חברת פיליפ מוריס הופכת את הישראלים ל"עכברי מעבדה בניסוי מסוכן בממדים עצומים".

כך נטען במכתב שנשלח מטעם איגוד רופאי בריאות הציבור לליצמן בינואר 2017, בו חזרו והזהירו כי הכנסת המוצר החדש, המשווק באגרסיביות, "מהווה מצב חירום מבחינת בריאות הציבור, שעלול להחזיר לאחור את כל הישגי ישראל בתחום המלחמה בעישון" ודרשו להחלת כלל הרגולציה המופעלת על מוצרי טבק אחרים עליו, בעודם סוברים כי מדיניות משרד הבריאות "מסכנת באופן מיידי את בריאות הציבור הישראלי". כבר אז הכתובת הייתה על הקיר.

אז מדוע השר ליצמן ומקורביו במשרד ששים לעזור לחברות הטבק – במחיר הפקרת בריאותנו?

תחקירים עיתונאיים שונים שפורסמו העידו על קיומו של קשר קרוב בין הלוביסטים של חברות הטבק לליצמן ופגישות תכופות בין הצדדים מזה מספר שנים וגם פעולותיו של ליצמן בכנסת מצביעות על התגייסות לטובתן. בינואר 2014 אושרה בקריאה ראשונה הצעת חוק ממשלתית לאסור כליל על פרסום מוצרי עישון – הצעה שקודמה אז בידי משרד הבריאות ונועדה ליישר קו בין ישראל לבין יתר המדינות החתומות על האמנה הבינלאומית לצמצום העישון - שהייתה פוגעת קשות בהכנסות חברות הטבק. ליצמן הצטרף אז ליוזמה של גילה גמליאל מהליכוד לריכוך החוק: להתיר פרסום, אך להצמיד לכל פרסומת למוצר עישון מודעה למניעת עישון מטעם משרד הבריאות.

באחד מהדיונים על הצעת החוק בוועדת הכלכלה, ציין אחד המשתתפים את הסיבה האפשרית לקרבתו של ליצמן לחברות הטבק וההתערבות לטובתם: ליצמן משתייך לחסידות גור ולאגודת ישראל, השולטת בעיתון החרדי היומי המודיע, שנתח משמעותי של הכנסותיו מגיע מפרסום מוצרי טבק (אחת המפרסמות הקבועות בו היא חברת דובק הישראלית), ושהיה שרוי מזה מספר שנים במשבר כלכלי.

דו"ח המבקר החריף מלמד אותנו שלא רק שליצמן וצמרת משרדו לא עשו די כדי להמשיך במגמה החיובית להפחתת מספר המעשנים וליצירת סביבה בריאה ובטוחה יותר לאזרחי ישראל, אלא שנעשו במכוון צעדים להקל על חברות הטבק ולתת להן לעשות כרצונן בשוק הישראלי – ולשחק בבריאות של אזרחי ישראל – בניגוד לגורמי המקצוע שהזהירו מפני סכנה לבריאות הציבור – והתוצאות לפניכם.

להרחבה על דו"ח מבקר המדינה: https://goo.gl/ShW1oz

לקריאה על מכתב רופאי בריאות הציבור לליצמן על סכנות האייקוס: https://goo.gl/BuVWdZ

להרחבה על יוזמות החקיקה להגבלת שיווק מוצרי טבק: https://goo.gl/ZG1HK7 https://goo.gl/jnu7hx

להרחבה על אי הטלת המגבלות על האייקוס של פיליפ מוריס: https://goo.gl/1He4kn

לסדרת הכתבות של העיתונאי חיים ריבלין מחדשות 2 על הקשר בין ליצמן וחברות הטבק: https://goo.gl/ipgFZ3