בזמן שהתגברתם


תשומת לב רבה הוענקה השבוע, ובצדק, לניסיונות חברי הקואליציה לחוקק חוק עוקף בג"ץ, שמהווה איום מהותי לעקרון הפרדת הרשויות בישראל, ולחילופי הדברים בין השרים והח"כים השונים שעשויים להעיד על עוד משבר קואליציוני מתבשל.

אבל בזמן שחברי הקואליציה התקוטטו ביניהם על פסקת ההתגברות, שוב חלפה מתחת לרדאר וללא תשומת לב של ממש העברת כספים של עשרות מיליונים – או ליתר דיוק 58 מיליון שקלים – לסעיפי תרבות יהודית וחרדית בתקציב משרד החינוך. כמו במקרים קודמים, גם במקרה זה, הדיון התנהל תוך זמן קצר ביותר – פחות מעשרים דקות – ובעיקר ללא תשובה ברורה לאן הכסף הולך בדיוק.

לח"כים שהצביעו על ההעברה ניתנו רק ראשי פרקים לגבי ייעוד הכספים: שיעורי תורה, תמיכה בשיעורי תורה ותרבות יהודית במוסדות לימודים פורמליים ובמסגרת לא פורמלית, ובמסגרת דברי ההסבר להעברות נמסר כי התקציב מיועד למימון "פעולות תרבות יהודית, למרכזים להעמקת החינוך היהודי ועבור מדרשות ללימוד יהדות וארץ ישראל". מי מקבל? איפה? באיזו מסגרת? אל תהיו קטנוניים, כולה 58 מיליון שקלים מכספי המיסים של אזרחי ישראל.

חשוב לציין כי לאחר תוספת זו גדל תקציב התרבות היהודית והחרדית במשרד החינוך מ-46 ל-104 מיליון שקלים לשנת 2018 – תוספת של 128 אחוז, כאשר ב-2017 גדל התקציב במהלך השנה פי שלוש והגיע מ-53 מיליון עד ל-177 מיליון שקלים. תוספת זו מצטרפת להעברה תקציבית של 374 מיליון שקלים לסעיפי "נושאי יהדות" ו"תרבות יהודית" שהתרחשה רק לפני חודשיים באותה הוועדה, שגם היא באורח פלא התקיימה מתחת לרדאר ממש עם פיזור מושב הכנסת הקודם ובדיון של דקות ספורות בלבד. 

סה"כ, בין 2007 ל-2017 הוכפל התקציב לסעיף ה"תרבות יהודית" בתקציב משרד החינוך, כאשר בשנת 2016 העביר תחת סעיף זה משרד החינוך תקצוב לכמאה עמותות דתיות, מדרשות וגרעינים.

בעוד שלא ברור כמה מהסכומים הנ"ל יגיעו למפלגות החרדיות – ש"ס ויהדות התורה – ולמוסדות חינוך חרדיים וכמה למוסדות וארגונים הקשורים לבית היהודי, נזכיר כי ניסיון העבר מלמד אותנו ש"תרבות יהודית" הינה שם קוד במשרד החינוך לתקציבים שמגיעים לעמותת וארגונים חוץ-פרלמנטריים המזוהים עם חברי הבית היהודי. לפי נתוני משרד האוצר, כ-94% מכספי התמיכה בסעיף זה במשרד החינוך הלכו לארגונים דתיים אורותודקסיים, נכון ל-2015.

כך יוצא שבזמן שחברי הקואליציה החליפו האשמות בין האחד לשני על גורל פסקת ההתגברות, ובעוד ששר האוצר משה כחלון מבטיח שיהיה מגן הדמוקרטיה ובית המשפט מפני הקיצוניים, ממשיך משרד האוצר בראשו עומד כחלון להעביר עשרות מיליוני שקלים מכספי הציבור למוסדות חינוך חרדיים ודתיים ללא פירוט, ללא הסבר וללא כל נימוק. כי יש סעיפי תקציב שתמיד חייבים לקצץ ואף פעם אין להם מספיק, ויש מקורבים לשלטון שעבורם תמיד מוצאים עוד כמה מיליונים ספייר.

להרחבה על העברות הכספים אתמול בכלכליסט:https://goo.gl/CQHdYi

לקריאה נוספת על ההעברה התקציבית הקודמת בשישים ואחת: https://goo.gl/PE7M3o

להרחבה על העלייה בתקצוב סעיף התרבות היהודית לאורך השנים בדה-מרקר: https://goo.gl/KA9nfZ