יבורך הפרי (של איילת ונפתלי)


בחנו את עצמכם – האם אתם מסכימים עם האמירה הבאה: "ילדים לבני זוג הומוסקסואלים – זה דבר לא טבעי, לא מוסרי, לא אנושי ולא יהודי".

זוהי עמדתו של ח"כ מוטי יוגב מהבית היהודי, מפלגה בת שמונה מנדטים, שמשום מה סובר כי היא מייצגת את עמדת "רוב העם בישראל" ואת עמדת "רוב האנושות", לא פחות. אז אם אתם לא מסכימים עם הדברים – ראו בעצמכם מיעוט בקרב ישראלים בפרט – והאנושות בכלל. את הדברים אמר יוגב השבוע בכנסת ובאולפן ערוץ 10, לאור דיונים הנערכים בכנסת בנושא הרחבת הזכאות לקיום הליכי הפונדקאות בישראל, הליך חקיקה המתרחש בעקבות עתירה לבג"ץ שדרשה לאפשר לזוגות חד-מיניים לעבור את התהליך במדינה.

מוזר שעדיין צריך להגיד את זה, אבל דבריו של יוגב הם טמטום ואיוולת גם בקשר לילדי זוגות הומוסקסואלים וגם לגבי היותה של עמדתו התפיסה הרווחת בקרב רוב הציבור הישראלי - ובאנושות. במציאות, רוב העם בישראל תומך בשוויון זכויות מלא לחברי וחברות הקהילה הלהט"בית. סקר של מכון דיאלוג ועיתון הארץ מסוף 2013 מצא כי 70 אחוז מהישראלים תומכים בשוויון זכויות מלא לזוגות גאים. 64 אחוז מהנשאלים היו בעד לאפשר לזוגות חד-מיניים לבצע הליכי פונדקאות בישראל, לעומת 29 אחוז מתנגדים ושבעה אחוז שלא החליטו.

לפי סקר שפורסם באוגוסט האחרון, שנערך לבקשת משרד העבודה והרווחה על ידי מכון מדגם, 60 אחוז מהישראלים תומכים בלאפשר לזוגות חד-מיניים לאמץ ילדים, לעומת 33 אחוז מתנגדים. 63 אחוז ענו כי הם משוכנעים כי אין קשר בין סוג המשפחה לבין היכולת להעניק לילדים את כל הנדרש להם, לעומת 33 אחוז שהשיבו כי משפחות עם גבר ואישה יעניקו יותר לילדים ממשפחות חד-מיניות.

אבל זוהי עמדתו של יוגב, ועמדתם של רבים במפלגת הבית היהודי – אותה מפלגה שבראשה עומד שר החינוך נפתלי בנט, שמנסה לשווק את עצמו לאחרונה כממלכתי וכמנהיג אפשרי ביום שאחרי נתניהו. נזכיר כי ח"כ בצלאל סמוטריץ' היה ממארגני "מצעד הבהמות" והעיד כי הוא "הומופוב גאה" בפני תלמידי תיכון; שסגן שר הביטחון אלי בן-דהן טען ש"נישואים חד-מיניים הם מתכון לחיסול העם היהודי"; את אמירתו של ניסן סלומיאנסקי כי משפחות חד-מיניות "הורסות את העולם", וזו רק טעימה קטנה.

ולא רק באמירות: הבית היהודי הוכיח גם בחקיקה באיזה צד הם נמצאים כשהטילו וטו על מגוון הצעות חוק שקידמו שוויון זכוית לקהילה הגאה בממשלה הקודמת והנוכחית, כמו הטבות במיסוי לזוגות חד-מיניים, הכרה במשפחות שכולות גאות, איסור על קיום טיפולי המרה. כמו כן הם דבקו בהתנגדותם להכרה בנישואים גאים או בריתות זוגיות.

סיפורה של אפליה

אז מה בעצם כל הסיפור עם עניין הפונדקאות לחד-מיניים? ב-1996 נחקק "חוק הסכמים לנשיאת עוברים", אשר מתיר הליכי פונדקאות ל"איש ואישה שהם בני זוג" בלבד. כלומר לא לזוגות חד-מיניים, וגם לא לרווקים ורווקות הטרוסקסואליים או הומוסקסואלים.

בעקבות עתירה לבג"ץ ב-2010 בגין אפליה פסולה בחוק הקימה המדינה ועדה שהמליצה ב-2012 להרחיב את הזכאות לפונדקאות בישראל גם לנשים רווקות, בעוד שגברים רווקים יורשו לפנות לפונדקאות אך עם סייגים מסוימים. ב-2014 הביאה שרת הבריאות דאז יעל גרמן (יש עתיד) הצעת חוק הקובעת כי יחידים וזוגות חד-מיניים יוכלו לבצע הליכי פונדקאות בישראל, תוך קביעת הכללים לפנייה לפונדקאות בחו"ל – דבר אשר נעשה רבות על ידי זוגות חד-מיניים בלית ברירה, ללא פיקוח או הסדרה, בהליך סבוך ויקר במיוחד.

הצעת החוק אושרה בקריאה ראשונה – אך חודש וחצי לאחר מכן פוזרה הכנסת, ולא הוחל על החוק דין רציפות, הליך המאפשר להמשיך חקיקת חוקים מאותו השלב בכנסת הבאה. דרך אגב, נציגי משרד המשפטים ומשרד הבריאות שטוענים כעת נגד הרחבת הזכאות לזוגות חד-מיניים – היו אז בעד החוק. בבית היהודי התכופפו אז – בניגוד לעמדת "רוב האנושות" – ואיפשרו חופש הצבעה. כנראה שלחץ פוליטי יכול לעבוד לשני הכיוונים.

ב-2015 הוגשה עתירה נוספת בעקבות התעלמות המדינה מהצורך לתת מענה לאלפי זוגות שסובלים מאפליה, והדיונים כעת בחקיקה מגיעים לאחר שבאוגוסט האחרון שופטי בג"ץ נזפו במדינה שהיא גוררת רגליים – ומאפשרת לאפליה להימשך. "המצב מעורר מידה לא מבוטלת של אי נוחות", כתב אז שופט בית המשפט בדימוס סלים ג'ובראן. "אני מתקשה להסכים למצב שבו נמנע מיחידנים ומזוגות חד-מיניים להגשים את זכותם להפוך להורים, שעה שלאחיותיהם ולאחיהם ההטרוסקסואליים מוקנית זכות זו".

אז איפה זה עומד עכשיו? המדינה הציעה להרחיב את חוק הפונדקאות בסבב החקיקה הנוכחי רק לנשים רווקות ללא בעיה רפואית שאינה מאפשרת להם להיכנס להריון, ולא לגברים רווקים או זוגות חד-מיניים. זוהי עמדת הממשלה וגם עמדתו של יוגב, שהסביר לאחרונה כי לא ייתן לישראל "להפוך למובילת הסטיות בעולם". דרך אגב, יוגב גם אמר באותה הזדמנות כי הסיכוי של מי שתומך במתן פונדקאות להומוסקסואלים "לגבור על היהדות" הוא אפסי. כן כן,כך בדיוק.

אז בפעם הבאה שבנט ושקד ינסו למצוא חן בעיני הציבור הרחב, בקרב חילונים, נשים פמינסטיות או באופן כללי אנשים שלא נגעלים מהקהילה הלהט"בית, או באחת ההזדמנויות שבנט ידבר שוב על "אהבת חינם", תזכרו שהוא עומד בראש חבורת סמוטריץ', יוגב ובן-דהן, רבנים שקוראים להומוסקסואלים "סוטים" בפומבי – ועל חשבון תקציב המדינה – וכי הוא מוביל מפלגה בעלת רקורד ארוך כנגד זכויות הקהילה הגאה. ותזכרו גם שלמרות מה שהם מנסים למכור לכם – הם ממש לא מייצגים את הרוב.

לדבריו של מוטי יוגב אצל אורלי וגיא בערוץ 10: https://goo.gl/CzZe4T

לדברי ח"כ יוגב על להט"בים במהלך דיונים בכנסת על נושא הפונדקאות במעריב ובהארץ: https://goo.gl/Kku2Mu https://goo.gl/MZsgvy

להרחבה על הסקרים של הארץ-דיאלוג מ-2013 ומכון מדגם ומשרד העבודה והרווחה מאוגוסט 2017: https://goo.gl/SDtxpr https://goo.gl/rZKm9R

להרחבה על החקיקה בנושא הפונדקאות: https://goo.gl/DGZLGMhttps://goo.gl/6DZsxa

עוד על הרקורד של מפלגת הבית היהודי וחקיקה להט"בית: https://goo.gl/fPsTKfhttps://goo.gl/ttHk7G