כך ייעשה לחשודה שהיועץ חפץ ביקרהדמיינו לרגע כיצד הייתה מטפלת מערכת אכיפת החוק באזרחית שגנבה במשך שנים מאות אלפי שקלים מקופת המדינה וניצלה את מעמדה המיוחס על מנת לקבל טובות הנאה? תלוי: אם האזרחית הנ"ל היא עובדת ציבור רגילה כנראה שהיא הייתה נעצרת ועומדת למשפט. אבל אילו האזרחית גרה בבית ראש הממשלה וקוראים שרה נתניהו, התשובה היא שמערכת החוק תעשה הכל כדי להקל עליה ולעזור לה.

שרה נתניהו, אשת ראש הממשלה, חשודה כבר שנים ארוכות בסדרה של עבירות שביצעה לכאורה בשל מעמדה והסמכות שנמצאת בידיה על עובדי מדינה וכספי ציבור, המוכרות יחד בשם "פרשתהמעונות": רכישת ארוחות ממסעדות יוקרה במאות אלפי שקלים על חשבון המדינה, העסקתו בניגוד לחוק של חשמלאי בביתו הפרטי של ראש הממשלה בקיסריה, העברת רהיטים שהם רכוש המדינה לבית הפרטי ושכירת מטפלת פרטית לאביה של נתניהו על חשבון המדינה.

כבר במאי 2016 – לפני שנתיים – לאחר חקירה המליצה משטרת ישראל להעמיד את שרה נתניהו לדין באשמת קבלת דבר במרמה בשלושה מקרים שונים. על פניו נראה שמדובר בתיק לא מסובך במיוחד – יש די ראיות חזקות ועדויות מפורטות; אבל מרגע שתפוח האדמה הלוהט נפל לתוך ידיו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, התיק נעשה לפתע מסובך מורכב ואיטי במיוחד ונדמה היה שעקבותיו נעלמו. 16 חודשים לקחו ליועץ להודיע שיגיש נגד נתניהו כתב אישום בכפוף לשימוע, כשבצורה שרירותית לחלוטין שתי פרשיות נסגרוורק אחת – פרשת הארוחות – נותרה עומדת. ולמה בדיוק נסגרו שני התיקים האחרים? שאלה טובה בלי תשובה.

מאז ספטמבר האחרון, יותר מחצי שנה, תיק פרשת המעונות נעלם שוב מתחת לפני הים והיועץ מנדלבליט ממאן לעשות את עבודתו. פעם מדובר בהשלמות חקירה בעקבות עדויות חדשות של מני נפתלי, ולפעמים היועץ אפילו לא טורח לספק כל תירוץ למריחה הבלתי נגמרת של תיק צווארון לבן פשוט למדי. והנה, השבוע נפגש היועץ המשפטי, כי כשכשמדובר בענייני ראש הממשלה ומשפחתו, נראה שיש לו את כל הזמן שבעולם, עם עורכי דינה של נתניהו, בניסיון של אלה למזער נזקים עבור הלקוחה שלהם. דווח כי גם פרקליט המדינה, שי ניצן, השתתף בפגישה. ממש שירות וי איי פי. 

לפי הדיווחים, מטרתם של הסניגורים היא לשכנע את מנדלבליט לבטל את ההעמדה לדין ולסגור את התיק הפלילי של אשת ראש הממשלה אם תחזיר חלק מהסכום. האם כל חשוד במדינת ישראל זכאי לכך שעורכי דינו יזכו לפגישת מו"מ אישית ונעימה עם ראש התביעה הכללית של המדינה ועם פרקליט המדינה? האם הגיוני שאדם שגנב מאות אלפי שקלים מקופת המדינה יסתפק בהחזרת הסכום – ועוד סכום מופחת – וייצא מכל הסיפור ללא רבב, ללא העמדה לדין וללא תיק פלילי? כשמדובר במשפחה הקיסרית מקיסריה כנראה הכל הולך. וגם לכך יש תקדים: כשפורסם כי נתניהו לקחה לכיסה החזרי פיקדון על הבקבוקים שהסתובבו במעון ראש הממשלה, נטען כי החזירה את הסכום. החזירה ויצאה בלי עונש. כמה קל וכמה נוח. 

נזכיר שמנדלבליט נחשב מקורב ועובד באופן צמוד עם נתניהו, מאז שהיה מזכיר הממשלה הקודמת – תפקיד פוליטי באופן מובהק – וכי גם בתקופה הנוכחית, כאשר נתניהו חשוד במספר רב של פרשיות שוחד ומנדלבליט נמצא בעיצומה של המלאכה לקראת ההכרעה לגבי העמדתו לדין בתיקי 1,000 ו-2,000, נפגשו השניים פעמים רבות. בנוסף, בניגוד לכל היגיון מנדלבליט מסרב לוותר על אחת מסמכויותיו מתוקף תפקידו ולהשאיר את הייעוץ המשפטי לממשלה, או את ניהול התביעה בענייני נתניהו, לאדם אחר, כל עוד התיק מתנהל, על מנת להימנע מניגוד עניינים פסול ולעבוד ביעילות.

פעם אחר פעם, מנדלבליט עושה כל שביכולתו כדי לעזור לנתניהו שחשודה בגניבה של מאות אלפי שקלים מקופת המדינה, בין אם מתוך פחד או מתוך רצון אמיתי וכן לעזור לחברים. כנראה שבניגוד לרוב מוחלט של אזרחי ישראל שמודאג מהשחיתות במסדרונות השלטון בדרגים השונים, ליועץ מנדלבליט אין כל בעיה להעביר מסר חד וברור לכל ראש עיר, חבר כנסת ופקיד ציבור בישראל: גם אם תגנוב, אם אתה מקושר נעשה הכל כדי להוציא אותך מזה.

לקריאה נוספת על פרשת המעונות: https://bit.ly/2rgHsze

על פגישת מנדלבליט ועורכי דינה של נתניהו: https://bit.ly/2HHxWAd

על פגישותיו של מנדלבליט עם נתניהו: https://bit.ly/2HF84Vw