גבעות של כסף


ושוב, חברים, זה קורה: בשקט בשקט מצליחים הלובי של הימין המתנחלי להעביר עשרות מיליונים מכספי משלם המיסים להתנחלויות.

במהלך דקות ספורות בלבד, תחת סעיפים בעלי שמות עמומים, מבלי למסור מידע ופרטים, ללא שקיפות ראויה או מתן דין וחשבון של ממש לאן הולכים הכספים שלנו – לא לציבור ולא לכנסת – וללא אפשרות לבקר או לפקח על הניהול והשימוש בכספי הציבור שלנו, הועברו השבוע עוד 66 מיליון שקלים, בונוס להתנחלויות ביהודה ושומרון. חברי הקואליציה בוועדת הכספים לא ממש התעניינו בפרטים אבל עדיין, חשבנו שאולי אתם תרצו לדעת לאן הלכו עוד כמה מיליונים מכספי המיסים שלכם.

אז השבוע, החליטו אנשי האוצר והקואליציה לתת עבודה. לא פחות משלוש העברות כספים שונות להתנחלויות אושרו השבוע, ב"דיונים" (אם אפשר לקרוא להם ככה) של דקות ספורות, כאמור, שהגיעו לכדי 66 מיליון שקלים. הסיבה להעברה הראשונה הוגדרה כ"העברת עודפים בין תקציבים", בפעם אחרת ההעברה אושרה בהתאם להחלטת ממשלה מסוף השנה שעברה וההעברה הנותרת הוגדרה כחלק מההסכמים הקואליציוניים. כשבוחנים את הפרטים רואים שהכסף מגיע בסופו של דבר לאותו מקום.

אז מה הכסף שלכם עשה עבור ההתנחלויות השבוע?

ביום שני השבוע אושרה העברה של 3.97 מיליון שקלים תחת הכותרת "שימוש בעודפי תקציב לשנת 2018". במסמכי האוצר מפורט כי יעד ההעברה הוא "מענקים לרשויות מקומיות ביהודה ושומרון".

ביום רביעי אושרו בדיון אחד שתי העברות כספים המסתכמות יחדיו בסכום של כ-62 מיליון שקלים: הראשונה, בסכום של 34 וחצי מיליון שקלים, בהתאם להחלטת הממשלה מסוף דצמבר. גם העברה זו משתייכת לסעיף התקציבי של מענקים לרשויות מקומיות ביהודה ושומרון. כלומר, לאותו היעד בעצם.

ההעברה השניה באותו יום (והשלישית סך הכל), על סך 27 וחצי מיליון שקלים, הוגדרה כחלק מיישום ההסכמים הקואליציוניים. בדברי ההסבר מצוין כי ההעברה לא קיבלה את אישור כלל הגורמים המוסמכים עד להעברת התקציב ולכן היא מוכנסת כך, בדלת האחורית, לוועדת הכספים – המקום אליו באים כשלא רוצים שקיפות. כסף זה מיועד ל"התיישבות הצעירה ביהודה ושומרון", כי כנראה גם מאחזי נוער הגבעות ופעילי תג מחיר צריכים תקציבים.

חשוב להזכיר כי ההעברות הללו, כמו העברות האחרות, מתאפשרות בזכות טריק של משרד האוצר שנחשף בדו"ח מבקר המדינה שפורסם בחודש מארס האחרון: האוצר מנהל קופה קטנה סודית, שהגיעה לגודל של כ-20 מיליארד שקלים ב-2018. מדובר במעין קרן קטנה לצרכי צ'יפור פוליטי של חברי הממשלה – תוך הסתרת מיליארדים מהציבור.

מבקר המדינה כתב בדו"ח החמור בנושא זה כי ההתנהלות של האוצר "פוגעת בניצול התקציב לצרכי הציבור" וגם פוגעת ביכולת של מקבלי ההחלטות לבקר את התקציב וביצועו – ומציגה "תמונה תקציבית שגויה לציבור ולממשלה". בקיצור, גם מבקר המדינה מבין שלהחביא מיליארדים מכספי המיסים של כולנו בשביל לחלק אותם מתחת לשולחן זה פסול.

בסה"כ מדובר בחדשות מצוינות למקורבים לשרים ולנהנים מקומבינות ולחובבי כספי ציבור, אך לצערנו אלה חדשות רעות מאוד לכל מי שמשלם מיסים ולא התמזל מזלו להיות מקורב לבנט, שקד, סמוטריץ' או אורי אריאל. חשוב לזכור את זה בפעם הבאה שמישהו מסביר לנו שאין כסף לשקם את מערכת הבריאות, לקדם את הפריפריה, לדאוג לרווחה או לתשתיות, לנכים או לניצולי השואה, לדיור הציבורי או לחינוך.

לקריאת מסמכי האוצר על ההעברות התקציביות השבוע: https://goo.gl/i19TEh

https://goo.gl/RUcECX

https://goo.gl/YXq6kk

להרחבה על ההעברה התקציבית ל"התיישבות הצעירה" ביו"ש בכלכליסט: https://goo.gl/vS9WVz

להרחבה על דו"ח מבקר המדינה על קופת האוצר הסודית בדה-מרקר: https://goo.gl/jrrwXY