מירי מכה שנית (בפריפריה)


שרת התרבות שלנו מירי רגב משווקת את עצמה בשנים האחרונות כאבירת הפריפריה וכלוחמת למען קידום והגדלת ההשקעה בתרבות ביישובי הפריפריה, אבל הצהרות לחוד ומציאות לחוד. כאשר מסתכלים מקרוב ובוחנים את המעשים של השרה רגב והמשרד בראשותה למען מוסדות תרבות בפריפריה ואת התוצאות בשטח, קשה מאוד להגיד שהיא עומדת בהבטחותיה.

השבוע מי שספגו בשורות קשות ממשרדה של השרה רגב הם אנשי בית הספר לאמנות במכללת ספיר. בית הספר היחיד לאמנות בכל אזור הדרום בישראל התבשר כי לא יקבל את התקציב השנתי על סך 150 אלף שקלים בלבד שהוא מקבל מדי שנה ממשרד התרבות לשנת 2017, על אף מצבו הקשה של בית הספר. זאת, בעקבות שינוי של תת-סעיף בתקנון התמיכה של המשרד. למרות מאמציהם של חברי בית הספר, שכללו ערעור ואף פניה אישית לשרה רגב, הבהירו במשרד התרבות שהם ממש ממש מצטערים – אבל פשוט אין להם כסף לתת כעת.

חשוב להזכיר כי אין זאת הפעם הראשונה שמשרד התרבות בראשותה של השרה מירי רגב פוגע במוסדות תרבות דווקא בפריפריה: בשנה שעברה, לראשונה מזה 18 שנים, לא סייעה המדינה במימון אירועי שבוע הספר בפריפריה; כמו כן משרד התרבות צמצם את התמיכה שלו באמנים עצמאיים בפריפריה מקרן יהושע רבינוביץ', וקיצץ בתקציבי התיאטראות של קרית שמונה ובאר שבע.

ככה, על סכומים נמוכים למדי יחסית, נסגרים ונפגעים מוסדות תרבות שונים בפריפריה, בעוד שמשרד התרבות מעדיף להשקיע את הכספים בחגיגות ובשירות יח"צ לשרה רגב. היום התברר כי 350 אלף שקלים הושקעו מטעם המשרד בהפקתו של הקליפ לשיר "הללויה", אשר נבחר על ידי רגב לשיר הרשמי של חגיגות השבעים למדינה, ובו מופיעה השרה רגב בכבודה ובעצמה. סה"כ הוקצו לחגיגות השבעים מאה מיליון שקלים – סכום שהשרה רגב טוענת שהוא נמוך מדי לטעמה.

עוד נזכיר כי בהזדמנות אחרת הושקע הון תועפות בפסטיבל "כתר המזרח", שאף הוא נחשב לפסטיבל יחסי ציבור לשדרוג מעמד השרה. עלות הפסטיבל הגיעה לסכום שערורייתי של 1.6 מיליון שקלים, כאשר הזמר אייל גולן קיבל סכום דמיוני של 99,450 שקלים להופעה בת שבע דקות בלבד.

וכך למדנו השבוע עוד קצת על עולמה התרבותי של השרה רגב, שפחות מתחברת כנראה לצ'כוב, טרנטינו ואמנות בדרום הארץ, אבל מאוד אוהבת להרים לעצמה עם כפיים והללויה.

להרחבה על עלות הפקת הקליפ לשיר הללויה: https://goo.gl/PVYqRj

לפרטים על פסטיבל "כתר המזרח":https://goo.gl/kJhWQn

לקריאה נוספת על התקציב לחגיגות השבעים: https://goo.gl/J81P7r