חינוך לשחיתות


"אם יהיה כתב אישום על זוטות...אז עכשיו ללכת נגד רצון העם ולהפיל ממשלה על הדבר הזה?" הכריז היום בבוקר שר החינוך נפתלי בנט, בהתייחסות לפרשיות השחיתות בהן לכאורה מעורב ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

זוטות – זה מה שחושב השר האחראי על חינוך ילדינו על חשדות כבדים בדבר קבלת שוחד במיליון שקלים מטייקון בתמורה לטובות הנאה, משא ומתן עם מו"ל של עיתון להגבלת התפוצה של העיתון המתחרה בתמורה לסיקור חיובי, סיוע לטייקון ומקורב בסכום המתקרב למיליארד שקלים, תוך עיכובן של רפורמות מהותיות למשק ולצרכני ענף הטלקומוניקציה תמורת הטיית הסיקור התקשורתי באתר החדשות שבבעלותו. המלצות המשטרה להעמיד לדין את נתניהו בגין חשד לעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים בתיקים 1000 ו-2000, והחשדות הכבדים העולים מתיק 4000, הן "דבר של מה בכך" עבור בנט וחבריו, שחוששים לאבד את אחיזתם במושכות השלטון.

שר החינוך הדגים היום שוב שהפוליטיקה והדאגה לכיסא היא מעל לכל, בעודו זונח את התדמית הממלכתית שניסה לאחרונה לנכס לעצמו. בוועידה שנערכה היום תחת הכותרת "ישראל, סיפור הצלחה", הסביר השר כי מבחינתו, שחיתות בדרגות השלטון הגבוהות הינה "זוטות".

אך זהו לא הסילוף היחיד שעלה מדבריו של בנט. בנט הרשה לעצמו לטעון כי אין, על בסיס אותן 'זוטות', כל צורך "ללכת נגד רצון העם ולהפיל את הממשלה".

זוהי לא הפעם הראשונה שיו"ר הבית היהודי מתיימר לייצג את "רצון העם" – על אף שהוא עצמו עומד בראש מפלגה של שמונה מנדטים בלבד. אבל בעוד שאנחנו רגילים לספינים של הפוליטיקאים, המפומפמים חדשות לבקרים על ידי התקשורת הישראלית, כדאי להזכיר כמה עובדות: פחות מרבע מהמצביעים (23.4 אחוז, לפי נתוני ועדת הבחירות המרכזית) בבחירות האחרונות בחרו במפלגת הליכוד, ופחות משבעה אחוזים מהמצביעים בחרו בבית היהודי. לא בדיוק רצון כל "העם" – לא רוב, ואפילו לא מחצית.

אגב, כששואלים את הציבור על דעותיו, במקום לקבוע אותן עבורו, מתברר שביבי ובנט לא בדיוק מייצגים את כל העם: לפי מדד שפורסם בשבוע שעבר בידי המכון הישראלי לדמוקרטיה ואונ' ת"א, מתברר כי כ-60 אחוז מהישראלים לא מאמינים להכחשותיו של נתניהו ולדקלומי ה"לא היה כלום כי אין כלום". מעל ל-50 אחוז מהציבור מאמין כי מערכת המשפט והמשטרה מתנהלות במקצועיות בחקירות נתניהו ו-52 אחוז מהציבור חושב שעל נתניהו להתפטר מיד עם הגשת כתב אישום, ולא ממש קונים את הקמפיין נגד רשויות החוק. כמו כן הראה המדד כי 58 אחוז מהציבור מאמינים כי חשוב לחדש את שיחות השלום עם הפלסטינים - לא בדיוק הקו שמוביל בנט, שמרשה לעצמו לדבר בשם "רצון העם". 

לקריאת דברי בנט בכנס היום: https://goo.gl/S6FNzc

לקריאת תוצאות המדד לשלום ודמוקרטיה: https://goo.gl/fje5fK

לתוצאות הבחירות לכנסת ה-20: https://goo.gl/5NGPE2