מרוב כלום לא רואים את היער


השבוע נחשף חשד נוסף לפיו ראש הממשלה בנימין נתניהו חשוד בשיבוש הליכי חקירה במסגרת תיק 4000 ואף אמור להיחקר באזהרה. זאת, בעקבות עדותו של ניר חפץ, אשר סיפר כיצד פעל להשמיד הודעות וראיות לטובת בני משפחת נתניהו. בתגובה לפרסום נמסר מלשכת רה"מ כי "קשקוש, לא שיבוש, לא דובים, לא כלום".

אם יש משהו אחד שצפוי וברור שיקרה מיד אחרי הסתבכות נוספת של נתניהו הוא שבתגובה ביבי יכריז שזה כלום.

המילה כלום כיכבה בהודעות לתקשורת כמעט כל שבוע, בכל פעם שפורסמו גילויים חדשים על מגוון פרשיות השחיתות בהן ראש הממשלה מעורב . אפילו לאחר שהמשטרה המליצה באופן רשמי להעמיד את נתניהו לדין בגין פרשות 1000 ו-2000, תוך פירוט הבסיס הראייתי להחלטה, התעקש נתניהו וסביבתו הקרובה לחזור שוב ושוב על המנטרה "כלום" על הטיותיה השונות: אין כלום, לא היה כלום, לא יהיה כלום – כלום כלום כלום.

בלשכתו של נתניהו מאמינים כנראה שהציבור מטומטם – או בעל זיכרון קצר - וממשיכים להשתמש במילת הקסם, בעוד החשדות המטרידים נגד ביבי נערמים. כבר היה מי שאמר בעבר כי אם נחזור מספיק פעמים על שקרים – אנשים יאמינו שהם אמת - וביסס על כך מסעות תעמולה, וזוהי, ככל הנראה, גם האסטרטגיה שבוחר נתניהו.

אז לרגל הצהרת הכלום החדשה בחשד לשיבוש החקירה החלטנו להסתכל קצת אחורה ולהזכיר עוד כמה פעמים שביבי ומקורביו השתמשו במילה "כלום" על הטיותיה השונות – ולבחון מה קרה בינתיים במציאות:

פתיחת הבדיקות נגד נתניהו

ב-10 ביולי 2016, הודיע היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט כי נפתחה בדיקה הקשורה "בין היתר לראש הממשלה", אך לא פירט דבר לגבי תוכנה. זו לימים תתגלה כיריית הפתיחה לחקירת תיקי 1000 ו-2000. נתניהו, שכבר נכנס ללחץ, ובצדק, מיהר להגיב כי "גם כאן לא יהיה כלום – כי אין כלום". כבר אז נראה כי נתניהו עלה על סיסמה מנצחת. בספטמבר 2016 העניק נתניהו ראיון נדיר לחדשות 2, ובו חזר על טענתו הנצחית: "אני חוזר ואומר מה שאמרתי פעמים רבות – לא יהיה כלום כי אין כלום". בתחילת ינואר 2017 נתניהו נחקר על ידי חוקרי להב 433 על פרשות 1000 ו-2000, וגם אז חזר נתניהו על הנוסחה המנצחת: "לא יהיה כלום כי אין כלום". גם עם פרסום תמלילי שיחותיו של נתניהו עם נוני מוזס – מו"ל ידיעות אחרונות, במסגרתן הבטיח מוזס לנתניהו סיקור חיובי תמורת פגיעה בתפוצת ישראל היום, וגם לאחר פרסום עדותו של ארנון מילצ'ן, איש העסקים שבמרכז פרשת 1000, באותו החודש - על הכל נאמר "כלום". שנה מאוחר יותר, בפברואר 2018, הבדיקה שהפכה לחקירה כבר תתגבש להמלצות להגשת כתבי אישום בגין שוחד, מרמה והפרת אמונים בשני התיקים.

פרשת המעונות

ב-1 בדצמבר 2016 נחקרה שרה נתניהו שעות ארוכות במסגרת פרשת המעונות. בתגובה לכך מסרו עורכי דינה ש"מדובר בזוטי זוטות, וממילא לא יכול להיות כלום – כי אין כלום". פחות משנה לאחר מכן הודיע מנדלבליט על הגשת כתב אישום נגד שרה נתניהו. מאז אגב, יותר משנה וחצי אנחנו עדיין ממתינים שהיועץ מנדלבליט יעשה עם זה משהו.

פתיחת חקירת פרשת בזק 

הגדיל לעשות נתניהו ביולי 2017, אחרי שנפתחה חקירת פרשת בזק-אלוביץ' ברשות לניירות ערך, כאשר בראיון לערוץ 20, שהמילה "כלום" נשמעה בו שוב ושוב, הוא הרגיע את המראיינים והסביר כי "המקרה הזה שונה, כי במקרים האחרים אמרתי 'לא יהיה כלום כי לא היה כלום'. פה הגורמים הרשמיים אומרים שאין כלום". כידוע, בחודש שעבר חתמו הסכם עד מדינה שני מקורבים של נתניהו ומסרו עדות על מעלליו. אגב על אחד מעדי המדינה שכבר הודה במעשים לא חוקיים, שלמה פילבר, אמר נתניהו באותו ראיון כי מדובר ב"איש ישר וערכי" ושלא ידבק בו כל רבב. מעניין.

שוחד במיליון שקלים, סיוע לעיתון נגד היריבים בתמורה להטיית סיקור, לקיחת 360 אלף ש"ח מקופת המדינה וסיוע לטייקון במאות מיליונים תמורת הטיית סיקור באתר חדשות...כנראה שככה נראה כלום בעיניו של נתניהו. בינינו, אולי היה שווה לראש הממשלה ללכת על טקטיקה אחרת.

אגב אם כל כך לא היה כלום, מדוע ביבי ומקורביו ניסו בחירוף נפש ובכל מאודם להעביר שני חוקים נגד החקירות, בהם חוק האוסר על חקירות נגד ראש הממשלה וחוק ההמלצות, שהיה מונע מהמשטרה לפרסם את המלצותיה? אם אין כלום, לא היה ואף לא יהיה כלום – אז מה זה משנה? תחשבו על זה בפעם הבאה שתשמעו שוב את תגובת ראש הממשלה עם המילה כלום.

לדיווח בחברת החדשות על חשדות שיבוש החקירה נגד נתניהו: https://goo.gl/VUzssz

לראיון של נתניהו לערוץ 20: https://goo.gl/kfE6uu

להמלצות המשטרה להעמיד לדין את נתניהו: https://goo.gl/ru6rQB