ועקצת פני זקן


ממשלת ישראל החליטה להעניק לרבע מיליון קשישים בישראל מתנה מפוקפקת ביותר לחג הפסח: קיצוץ בקצבאות הפנסיה שלהם. הקיצוץ נועד כדי לכסות על גירעון של כ-200 מיליון שקלים בשנה, שנוצר בקרנות הפנסיה הוותיקות עקב אי עמידה ביעדים שנקבעו לפני למעלה מעשור בהסכמים בין קרנות הפנסיה, שהולאמו ב-2003, למדינה. כעת, בבחירה בין הכנסת היד לקופת המדינה או הכנסת היד לכיס הגמלאים, בחרה ממשלת ישראל להעדיף שהגמלאים יכסו את זה בעצמם. שווה להזכיר כי בעת הלאמת קרנות הפנסיה לפני מעל לעשור, הממשלה הבטיחה סיוע "רחב היקף" ככל שיידרש כדי שהקרנות ייעמדו בהתחייבויות שלהן. שר האוצר אז, אגב, היה בנימין נתניהו. 15 שנים, לך תזכור.

הבשורה על הקיצוץ בגמלאות הפנסיה מגיעה שבוע בלבד לאחר שנודע כי לקצבאות הזקנה העלובות ממילא, העומדות כעת על סכום של 1,531 שקלים בלבד לגברים מעל גיל 70 ולנשים מעל גיל 65, יתווספו רק שישה שקלים בחודש. וכל זאת בעוד שקצבאות הזקנה והפנסיה של קשישים בישראל הן גם ככה מהנמוכות בקרב מדינות ה-OECD.

מקוממת עוד יותר העובדה כי בעוד שיוזמות שונות של חברי כנסת מימין ומשמאל להעלאת קצבאות הזקנה ולהצמידן לשכר הממוצע במשק – במקום למדד שנשחק מדי שנה – נדחו מכל וכל בידי הקואליציה בשנים האחרונות, רק בחודש ינואר האחרון הוסיפו לעצמם שרי הממשלה 5,000 שקלים לשכר (ו-5,500 שח תוספת לראש הממשלה), כשהוחלט להצמיד את שכרם דווקא לשכר הממוצע במשק, במקום המדד (אליו צמודות קצבאות הזקנה) באופן מפתיע שכזה. העלאת שכר השרים לעצמם אגב עברה באישור זריז ומהרגע להרגע.

הבשורות הקשות הללו עבור מאות אלפי אזרחים ותיקים בישראל היו אולי פחות מקוממות אלמלא התפרסם בדו"ח מבקר המדינה רק בשבוע שעבר כי משרד האוצר שומר על "רזרבות" של לא פחות מ כ-20 מיליארד שקלים, שכמחצית ממנה אינה שקופה לציבור, כדי שהאוצר יוכל לעשות בסכום זה כרצונו, מעבר למתוכנן בתקציב. אנחנו לפחות חשבנו על אפשרות אחת להוצאה, למשל, ביטול הקיצוץ בקצבאות הפנסיה.

כבר בשנת 2016 קבע ארגון ה-OECD כי האופן בו ישראל מצמידה את קצבת הקשישים למדד המחירים במקום לשכר הממוצע אולי חסכה לאוצר כשני מיליארד שקלים, אך בד בבד העלתה את מספר הקשישים החיים מתחת לקו העוני.

ובאותה הזדמנות נזכיר קצת את מצבם של אלפי מאות אזרחים ותיקים בישראל בימינו: כ-200 אלף קשישים בישראל חיים בעוני. אחד מכל חמישה משקי בית של אזרחים וותיקים נמצא מתחת לקו העוני. ב-2015, כ-27 אחוז מהקשישים דיווחו כי הם מתקשים לכסות את הוצאותיהם החודשיות, ולפי מחקר של מכון ברוקדייל, הסיכון לעוני בקרב בני 65 ומעלה הינו כפול בישראל ביחס לסיכון בקרב מדינות אירופה.

להרחבה על דו"ח המבקר על הרזרבות ועל התוספת הזעומה לקצבות הזקנה בידיעות:https://goo.gl/73HR3M

לפרטים נוספים על הקיצוץ הצפוי בקצבאות הפנסיה בדה-מרקר: https://goo.gl/42TN6t

לדברי ארגון ה-OECD על הצמד קצבאות הזקנה למדד בפורבס: https://goo.gl/bsi7kY

להרחבה על מצב הקשישים בישראל בשישים ואחת: https://goo.gl/VP5n2R