מי מספר אחת בקומבינה?


כבר לפני כשנתיים קבע משרד התקשורת כי יש להוזיל את המחיר שמשלמות ספקיות אינטרנט על השימוש בתשתית האינטרנט של בזק ובכך להוזיל עלויות להן - ולציבור הרחב. ההיגיון של משרד התקשורת פשוט: ככל שיש יותר משתמשי אינטרנט, ככה מחיר תשתית פר משתמש צריך לרדת. אבל כדי שההחלטה הזאת תצא לפועל, צריך ששר התקשורת איוב קרא יחתום עליה. אבל מה לעשות שהעומדים בראשות משרד התקשורת בשנים האחרונות יותר עסוקים בלשרת את האינטרס של בזק ופחות את זה של הציבור. חברת בזק, שגובה את התשלום על התשתית, היא זאת שהולכת להפסיד הכנסות בשווי מיליונים מכל הסיפור, ועל כן, לצערנו הרב, אנחנו נמשיך לחכות.

רק בחודשים האחרונים נחשפנו לשלל פרטים נוספים – ולמצעד של עצורים ועדי מדינה - במסגרת פרשת 4000 בה, לפי החשדות, נתניהו ואיש אמונו במשרד התקשורת – המנכ"ל שלמה פילבר – העניקו הטבות רגולטוריות מרחיקות לכת, ששוויין הכספי מוערך בלמעלה ממיליארד שקלים, לבזק שבשליטת איש העסקים שאול אלוביץ', שבתמורה סיפק סיקור אוהד לנתניהו באתר האינטרנט וואלה! שבשליטתו. מדי יום נחשפו עוד פרטים מהפרשה והאופן בו האינטרס של אלוביץ' ובזק קודם, לכאורה, על חשבון האינטרסים של הציבור הרב, שהפסיד כסף רב מאי-יישומן של רפורמות שהיו מועילות לו – אך פוגעות קשות במונופול של אלוביץ'.

כעת מתברר כי גם לאחר חשיפת פרטי הפרשה החמורה, ולאחר מעצרו והפיכתו לעד מדינה של מנכ"ל משרד התקשורת פילבר, שהעיד בעצמו כי היה "כלי משחק" ולא מנכ"ל מקצועי, ממשיך המשרד והעומד בראשו, מקורבו של נתניהו השר איוב קרא, לתחזק את היחסים ולדאוג לבזק, כאשר שוב המחיר מתגלגל לכיס של מאות אלפי צרכנים ישראלים.

שר התקשורת קרא עוד לא חתם על תקנות שקבע משרד התקשורת כבר ב-2016 שמטרתן להוזיל משמעותית את המחיר שמשלמות ספקיות האינטרנט הקטנות – ועל הדרך הצרכנים – לבזק. לעיכוב של קרא יש השלכות כלכליות משמעותיות: יישום התקנות היה עולה לבזק קרוב ל-15 מיליון שקלים בשנה בהכנסות.

התקנות המדוברות הן חלק מהרפורמה בפס הרחב משנת 2015 שהשית משרד התקשורת, שקבע כי ספקיות אינטרנט קטנות – כמו נטוויז'ן או סמייל – יוכלו לרכוש מבזק קווי תשתית ולהציע ללקוחות חבילה הכוללת ספק ותשתית, בעוד שעל בזק למכור לספקיות את הקווים במחיר מפוקח ומוזל.

לפי החלטת המדינה, ככל שיעלה היקף הצריכה באינטרנט בישראל יש לעדכן ולהוזיל את התעריפים, לספקים – ומשם לצרכנים. לפי נתוני בזק, שיעור השימוש באינטרנט זינק ב-34 אחוזים בין 2016 ל-2017 וממשיך לעלות, אף מעבר לתחזיות של אנשי משרד התקשורת. במאי 2016 התחייבו נציגי המדינה כי "עלייה או ירידה בביקושים תביא לעדכון התעריפים". בינתיים עברו כמעט שנתיים מאז אותה הצהרה והשר קרא עדיין מסרב לחתום על התקנות. ובינתיים, עשרות מיליוני שקלים מצטברים בקופת בזק, היישר מהכיס של אזרחי ישראל.

בדומה לאישור שנתן משרד התקשורת תחת פילבר לעסקת הרכישה של חברת הלוויין יס בידי בזק, במסגרתה הרוויח אלוביץ' כמיליארד שקלים והציבור הפסיד כ-2.13 מיליארד שקלים (לפי הערכות מומחים), שוב ושוב מתגלה כי השחיתות של הפוליטיקאים בישראל והעדפת הקשרים עם הטייקונים, פוגעים בסוף בכיס של כל אחד מאזרחי ישראל.

להרחבה על העיכוב של קרא בחתימה על התקנות בדה-מרקר: https://goo.gl/4AHveR

לפרטים נוספים על תיק 4000 בכאן: https://goo.gl/SSAjQk