חלל ערכי


במכינה בעלי יש "מערכת ערכית מאוד מאוד בריאה... אני מסרב להיכנס להיסטריה הכוללת. כל פעם שמוצאים איזה ציטוט אז צריך לכנס למסכת גינויים". זה מה שהיה לשר החינוך הבוקר להגיד על דבריו הקשים של ראש מכינת עלי, הרב אלי סדן, נגד נשים ונגד אנשי הקהילה הגאה. אמנם השר, שממשיך גם עכשיו לתקצב ביד נדיבה את הרב סדן, אמר שחלק מהדברים לא מוצאים חן בעיניו, אבל המשיך מיד בשורה ארוכה של סופרלטיבים למכינת עלי ולעומד בראשה והאשים את מי שחשף ופרסם את הדברים של הרב בכך שהוא "מחפש את הנפילה הבאה". דבריו של בנט היום הגיעו בעקבות עוד התבטאות מזעזעת נוספת של הרב סדן, ראש אחד המוסדות החינוכיים החשובים והנחשבים בציונות הדתית.

אחרי שהסביר את התחוללות השואה בכך שהיהודים קיימו גילוי עריות בתחילת המאה הקודמת, הרב סדן שולח חצים לעבר אחת האוכלוסיות השנואות על רבני הימין הדתי (לא שחסרות כאלה): נשים, והפמיניזם בפרט. "הפשע היותר גדול שהפמיניזם המודרני יוצר הוא לחנך את האישה להיות עצמאית, להיות בלתי תלויה בבעלה, לדאוג לה שיהיה לה הכנסה מספיק טובה. מסרסים את היכולת שלה להיות אישה טובה ואמא טובה. זה אסון, זה טרגדיה", אמר סדן בשיעור, כפי שפורסם השבוע בחדשות 10. בהמשך דבריו, בדומה לשותפו הרב יגאל לוינשטיין, מכנה הרב סדן נטיות הומוסקסואליות בשם "מחלה". נראה שעל סדר היום של ראש אחת המכינות הקדם צבאיות הגדולות בישראל אין שום דבר פרט למלחמה בפמיניזם, בהומואים ובגיוס נשים לצה"ל.

מדוע חשוב כל כך מה אומר או חושב רב כלשהו מאיזו התנחלות? מכמה סיבות. קודם כל, אלי סדן נחשב לא רק לאחד הרבנים המרכזיים בימין הדתי, אדם המקובל ומוערך על ידי פוליטיקאים רבים בימין, אלא לדמות ממלכתית – סדן היה חתן פרס ישראל למפעל חיים לשנת תשע"ו, שאותו קיבל מידיו הנרגשות של שר החינוך בנט. שנית, תחת ידיו של הרב סדן עוברים מאות בחורים צעירים בכל שנה – חניכים לקראת שירות, תלמידים אחרי צבא ואברכי הישיבה הגבוהה. המכינה הקדם צבאית בני דוד בעלי ויתר המוסדות החינוכיים תחת קורת הגג של הרב סדן מתוקצבים מדי שנה בלמעלה מ-10 מיליון שקלים מכספי הציבור. בדיקה קצרה של השיעורים המועברים במכינה מגלה עיסוק אובססיבי, חולני ממש, בתופעות שאינן מתיישבות עם תפיסת עולמו של הימין הדתי לגבי אופי החברה הישראלית: מלחמת חורמה בליברליזם ו"תרבות המערב", בשיוויון חברתי לנשים וללהט"בים ובעיקר נגד גיוס נשים לצה"ל, ציפור נפשו של הימין המתנחלי. "הבדלים נפשיים בין גברים לנשים", "שלושה שלבים בהתפתחות הפמיניזם" ו"גיוס נשים לצה"ל – העיון ההלכתי בסוגייה" הם רק קמצוץ מייצג מתוך עשרות שיעורים שמעבירים רבני המכינה בעלי – הרב אלי סדן, הרב יגאל לוינשטיין, הרב יוסף קלנר והרב אליעזר קשתיאל, למשל – המחנכים לטיפוח אי-שיוויון ואפליה נגד נשים, ונגועים בתפיסות עולם חשוכות ופרימיטיביות. נדמה שהתמורות החיוביות בחברה הישראלית בכל הקשור למעמדן של הנשים והתקדמות צה"ל לעבר שירות שיוויוני לגברים ולנשים, פשוט מעבירות את רבני עלי על דעתם, שאינה מסוגלת לסבול מצב של שיוויון בין המינים ובין חלקי החברה.

נקודה נוספת היא שבכל המקרים האחרונים שבהם נחשפו התבטאויות מתועבות של רבני המכינה בעלי נגד ציבורים שונים – למשל, כאשר הרב יגאל לוינשטיין, שותפו של סדן לייסוד המכינה, כינה את ההומואים "סוטים" ו"מחלה" וכאשר הרב יוסף קלנר אמר כי "נשים רוחניות זה קשקוש" ושערבים הם "יצור ביניים בין אדם לבהמה" – היה זה הרב סדן שהתייצב בתור הקול המתון והמפייס של המכינה והתנצל על דבריהם הפוגעניים של הרבנים, שאינם מייצגים לדבריו את המכינה. אלא שכעת מתברר בצורה חד משמעית שלא רק שהתבטאויות הרבנים אינן מקריות, לא חריגות וממש לא חד פעמיות – גם הרב סדן עצמו מסכים איתן ואומר במו פיו דברים בסגנון זהה.

האמת היא שהרב אלי סדן ויתר רבני המכינה בעלי פשוט לא מבינים מה הבעיה, מה הנשים צריכות את כל השיווין הזה, מה רע בטענה שנשים מחונכות, עצמאיות ובעלות הכנסה שוויונית זה "פשע" ומה פסול בהשוואת ערבים לבהמות ובקריאה להומואים "סוטים" ו"מחלה". לכן הם גם כלל לא מנסים להסתיר את דבריהם, ששבים וצפים על פני השטח פעם אחר פעם. הצרה היא שקו ישר וקצר למדי עובר בין עולמם המעוות של רבני עלי לבין בני דמותם הפוליטיים בבית היהודי – למשל, שר החינוך בנט, שבשם הממלכתיות מבקש להנציח את ממשלתו של אדם החשוד בשוחד ומעורב בשש פרשות שונות כי "לא קרה שום דבר חיצוני שמצריך את הבלגן הזה", ונלחם להגן על הרבנים שקראו לפיטורי הרמטכ"ל בגלל שילוב הנשים בצבא כמחזיקי "דעה לגיטימית".

לצפייה בדברי הרב סדן בכתבה בחדשות 10: http://bit.ly/2paCrHv

לקריאת דברי הרב סדן על השואה: http://bit.ly/2Ipg1uD

לקריאה נוספת על רבני המכינה בעלי: http://bit.ly/2GpjCYb