כך הולכים הכספים


יותר מרבע מיליארד שקלים בחמש דקות. כך, במהירות שיא, כאשר כולם עסוקים בריבים הקואליציוניים, ורגע לפני שכל המערכת מתפזרת ונעצרת למספר חודשים, אישרו אתמול בוועדת הכספים של הכנסת העברת 374 מליוני שקלים מכספי אזרחי ישראל בתקציב משרד החינוך לסעיפי תקציב בשם "נושאי יהדות" ו"תרבות יהודית". הנכים יכולים רק להתקנא בהעברות כספים זריזות כל כך. 

בעוד שבימים האחרונים היינו עדים לתיאטרון אבסורד של ממש כשחברי הקואליציה התקוטטו והחליפו מהלומות על רקע המשבר – או ה"פייק" משבר, תלוי את מי אתם שואלים – סביב סערת חוק הגיוס, בשקט בשקט ומתחת לאף, החלו לדון בוועדות הכנסת על הצעת התקציב לשנת 2019, ששואפים שרי הממשלה בהובלת שר האוצר משה כחלון, להעביר עוד השבוע, והח"כים חגגו עם העברות כספים מתחת לרדאר.

בדיון שנמשך דקות ספורות בלבד, ללא הסברים או נימוקים של שר החינוך או משרד האוצר, החליטו חברי הקואליציה בוועדת הכספים לאשר סעיף המגדיל את התמיכה הניתנת לצורך "נושאי יהדות" במשרד החינוך (הכולל את הישיבות ותוספות התקציב לחינוך הממלכתי-דתי) ב-221 מיליון שקלים. עוד תוספת ניתנה גם לסעיף התמיכה ב"תרבות יהודית" במשרד החינוך שלו אושרו 153 מיליון שקלים זינוק של פי חמישה (!) בגודלו של סעיף זה בתקציב.

משנת 2007 ל-2017 הוכפל התקציב המוקצה תחת סעיף תמיכה ב"תרבות יהודית", כאשר בשנת 2016 העביר משרד החינוך בהתאם לסעיף הנ"ל תקצוב לכמאה עמותות דתיות וכ-300 מיזמים לרשויות מקומיות, מדרשות וגרעינים תורניים. גם בשנה שעברה נוספו סכומים גדולים במהלך השנה לתקצוב סעיף זה: בתחילת השנה הקצה משרד האוצר 52.6 מיליון שקל ולאורך השנה נוספו כ-157 מיליון שקלים, עד כי לבסוף הגיע לסכום הגבוה פי ארבעה מהסכום המקורי.

ולאן הולך הכסף הזה? הכסף ברובו מיועד לשיעורי תורה ופעילויות בנושאי יהדות, להקניית "מושגי יסוד וערכי יהדות בסיסיים" וגם "לפתח רגשי הזדהות עם העם היהודי, הארץ והמורשת היהודית", רובן המוחץ באמצעות עמותות פרטיות וחיצוניות לבתי הספר שבאופן לא מאוד מפתיע מגיעות ברובן ממגזר אחד. לא רק שהעמותות הפועלות ומתקוצבות בידי משרד החינוך קשורות לאנשי הבית היהודי, כפי שכבר חשף מחקר מולד, הן גם מפיצות מסרים ותכנים-דתיים לאומיים בהתאם לאידיאולוגיה של הימין המתנחלי דתי. 

מלבד זאת נעשית, הלכה למעשה, הפרטה של חינוך לערכים. לא עוד מורים מחנכים לערכים- אלא בנות שירות ועמותת דתיות שמחנכות את הילדים. ההפרטה הזאת כמובן המאפשרת לאנשי ומקורבי הבית היהודי לקבל מאות מיליוני שקלים מכספי הציבור. מערך העמותות החינוכיות הנתמכות על ידי אגף "תרבות יהודית" מהוות מעין תשתית חוץ-פרלמנטרית של הימין, וספציפית, של מפלגת הבית היהודי ששר החינוך במקרה עומד בראשה. העמותות נסמכות על הזרמה מסיבית של כספי ציבור וראשיהן, כאמור, מקורבים למפלגתו של השר.

ומהי תפיסת היהדות שמקדם אגף התרבות היהודית במשרד החינוך? לפי נתוני משרד האוצר, שנחשפו גם הם במחקר מולד, ב-2015 כ-94 אחוז מסכום התמיכות של משרד החינוך בנושא תרבות יהודית הלך לגופים המשתייכים לימין הדתי האורתודוכסי, בעוד שגופים המייצגים יהדות פלורלסטית נאלצו להסתפק בפירורים וקיבלו תמיכה של בין 4 ל-6 אחוזים מסך התמיכות. למרות שהציונות הדתית מהווה כ-11 אחוז בלבד מכלל האוכלוסייה, היא תופסת 35 אחוז מרשימת הגופים הנתמכים. גם כדאי לדעת כי נושא היהדות מקבל ממשרד החינוך הרבה יותר מימון נושא כמו ממדע וטכנולוגיה, למשל. ב-2015, הסכום שהוקדש לחינוך בלתי-פורמלי ביהדות היה גדול פי 17 מזה שהוקצה למדע ופי 119 מזה שהוקצה ללימודי דמוקרטיה ודו-קיום. 

לאחרונה השיקו אנשי הבית היהודי, השר אורי אריאל וח"כ בצלאל סמוטריץ', קמפיין במגזר הדתי תחת הסיסמא: "הדתה זה אנחנו". כך, בזמן שיו"ר המפלגה ממשיך להסתיר ולהטעות את הציבור ולהשתמש בלעג בביטוי "הדתה שמדתה", חושפים חברי מפלגתו את כוונותיהם האמיתיות. 

לקריאה נוספת על הצבעת ועדת הכספים אתמול:https://goo.gl/y1RWWE

לתחקיר מולד "עושים נפשות" על חדירת עמותות הימין הדתי למערכת החינוך: https://goo.gl/L8nCVv

להרחבה על הזינוק במימון לימודי יהדות במערכת החינוך בדה-מרקר: https://goo.gl/4csPCS