הימין הקיצוני נגד שלטון החוק


לא רק מפכ"ל המשטרה והיועץ המשפטי לממשלה מצאו את עצמם בחודשים האחרונים תחת מתקפה. שומרי סף נוספים מותקפים בידי פוליטיקאים ונאלצים להתמודד עם ניסיונות להצרת צעדיהם על ימין ועל שמאל, הן דרך צעדי חקיקה בכנסת והחלטות ממשלה, והן באמצעות פעילות ענפה בבתי המשפט.

בישיבת ועדת השרים לענייני חקיקה שהייתה אמורה להתקיים ביום ראשון (אך נדחתה לאור המשבר הקואליציוני), אמורים היו השרים לדון בהצעת חוק של בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי הקוראת לצמצום סמכויותיו של מבקר המדינה. מהלך נוסף שקודם לאחרונה בידי ח"כ אמיר אוחנה מהליכוד הוא לפטור את השרים מחובת מכרז למינוי יועצים משפטיים למשרדיהם וכך לאפשר להם לחגוג עם מינויים פוליטיים, כראות עיניהם. אלה הם רק חלק מהצעדים שננקטו לאחרונה כנגד שומרי הסף המנסים למלא תפקידם נאמנה.

מאחורי חלק מהמתקפות על שומרי הסף, כמו מבקר המדינה, משרד היועץ המשפטי לממשלה ובכירים בפרקליטות, עומדת תנועה המכונה "התנועה למשילות ודמוקרטיה". התנועה הכריזה כי היא פועלת למען "הגברת מודעות בקרב קהלי יעד מגוונים לחשיבותה של הדמוקרטיה, הפרדת הרשויות, עקרון המשילות וקידום המערכת המשפטית כמגנה על זכויות הפרט". התנועה עמדה, בין היתר, מאחורי הצעת החוק של חבר הכנסת אוחנה, יזמה וקידמה אותה באמצעותו.

אך תחקיר שפורסם בסוף השבוע במוסף "שבעה ימים" של ידיעות חשף כי למעשה מאחורי התנועה המקדמת, לכאורה, ערכים ליברליים שרבים יכולים להזדהות עמם, ושחברי כנסת הן מהימין והן מהשמאל עובדים איתה, עומדים חברי ארגון הימין הקיצוני "קוממיות".

נזכיר, כי ארגון הימין "קוממיות", שעל חבריה נמנה בעבר ח"כ בצלאל סמוטריץ', תומך בכינון מדינת הלכה והחלפת המשפט המודרני במערכת משפט על בסיס ההלכה היהודית, ארגן את "מצעד הבהמות" במחאה על קיום מצעד הגאווה בירושלים, קרא שלא להעסיק ערבים ולבצע פעולות תג מחיר, הכתיר עצמו כממשיך דרכו של הרב כהנא, והכתיר את ברוך גולדשטיין שרצח 29 פלסטינים בחברון כקדוש. הרב הבולט בארגון קוממיות הוא דב ליאור, שבין היתר הכריז בעבר כי "דמוקרטיה היא העבודה הזרה של דורנו", ובהזדמנות אחרת אמר כי "כל הרשעות בעולם מוכרחה לקרוס, ומערכת השיפוט החילונית בכללה".

לא רק שממשיכי דרכו של כהנא מצאו את דרכם לכנסת, לאחר שתנועתו נפסלה מלהתמודד אליה ב-1988, אלא שדרך הזרוע של התנועה למשילות ודמוקרטיה היא פועלת לחסל חשבונות עם שומרי סף שהתריעו ופעלו כנגד החשדות בשחיתות בהם נקשרו בכירי ארגון קוממיות ומקורביהם. על הדרך חברי התנועה מסרסים את שלטון החוק ומנסים להכפיף את המערכת לאג'נדה של הימין הקיצוני.

אז מהו הקשר בין התנועה למשילות ודמוקרטיה לארגון הימין הקיצוני? ומה גרם להם לפתוח במתקפה חזיתית על שומרי הסף?

בכירי קוממיות מקימים את התנועה: יהודה עמרני רשום כמייסד התנועה למשילות ודמוקרטיה, שנרשמה כעמותה הפעילה מאז שנת 2013. עמרני היה אז מזכיר ארגון קוממיות, והוא קיבל הן מהתנועה למשילות והן מארגון קוממיות משכורות בשנים 2013 ו-2014. מייסד נוסף של התנועה למשילות שהיה חבר בארגון קוממיות הוא הרב יאיר קרטמן, שפעל במסגרתה עד סוף 2016. הרב קרטמן תקף בעבר את מערכת המשפט ה"חילונית", קרא להקמת מערכת משפט יהודית וטען כי "אובדן האמון (במערכת המשפט) מייצר הזדמנות גדולה למשפט התורה".

דו"חות מבקר המדינה הקשורים לבכירי קוממיות: דו"ח של מבקר המדינה שהתפרסם בשנה שעברה, בעקבות תחקיר של מכון מולד, חשף כי עשרות מיליוני שקלים הועברו מהחטיבה להתיישבות, עליה פיקח שר השיכון דאז אורי אריאל מהבית היהודי, לגרעינים תורניים בשכונות מבוססות במרכז הארץ, במקום לפריפריה, במטרה להפיץ תעמולה פוליטית ולקדם חזרה בתשובה. בכירים בקוממיות קשורים לגרעינים התורניים: למשל, מייסד "התנועה למשילות" וחבר ארגון קוממיות לשעבר, הרב קרטמן, שהקים גרעין תורני בשם "חברותא" בתל אביב (בו אחד מחברי הוועד הוא אחיו של ח"כ בצלאל סמוטריץ', עקיבא). דו"ח נוסף של מבקר המדינה שפורסם לפני מספר חודשים מצא כי מועצה אזורית בנימין העבירה מיליוני שקלים מתחת לשולחן לארגון "רגבים", ארגון ימין קיצוני הקשור אף הוא לקוממיות, על חשבון משלם המיסים ותוך תפירת מכרזים.

בעקבות חשיפת החשדות החמורים, התחילו רשויות החוק והמשפט לפעול. פעילותם הביאה עליהם, שלא בטובתם, מתקפות מהתנועה למשילות ודמוקרטיה, כאמור, הזרוע המשפטית של ארגון קוממיות, הלכה למעשה.

מי על הכוונת:

סגנית היועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר סבלה רבות מנחת זרועה של התנועה למשילות ודמוקרטיה. בשנת 2015 היא סיכנה את המשך העברת הכספים לגרעינים התורניים בעקבות דו"ח המבקר, כאשר חוות דעת של משרד המשפטים שהיא חתומה עליה קראה להפסיק את הזרמת הכספים לחטיבה עד שלא יתוקנו הליקויים עליהם הצביע המבקר. מאז חשופה זילבר לזרם של תלונות שונות ומשונות, הן במישור הפלילי, הן במישור המשמעתי, המכסות אירועים שונים מעברה המקצועי. התלונות נדחו בזו אחר זו והמצב הגיע עד לכדי כך שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שיגר מכתב לתנועה למשילות ודמוקרטיה בו התלונן על "הסימון האישי וניסיונות ההכתמה" של זילבר ואת "הניסיונות המתמידים והמקוממים לפגיעה בה".

מבקר המדינה יוסף שפירא מצא את עצמו תחת מתקפה לאחר פרסום שני הדו"חות, שבאחרון מביניהם נקבע כי אסור למשרד הפנים להזרים כספים ממועצה מקומית לנושאים פוליטיים כלל ארציים, הן בידי בצלאל סמוטריץ', שמקדם באגרסיביות בחודשים האחרונים את יוזמתו להגבלת סמכות המבקר, ומטעם אנשי משפט ופרשנים של התנועה למשילות ודמוקרטיה, המפיצים ברבים את דעותיהם על "אובדן אמון הציבור במבקר המדינה" וטוענים אף ל"משכורות גבוהות" המחולקות במשרד.

פרקליט המדינה שי ניצן נתפס אף הוא על הכוונת של ארגון קוממיות, והתנועה למשילות ודמוקרטיה הגישה בג"ץ וניסתה למנוע את מינויו לפרקליט המדינה, ללא הועיל. המתקפה כנגד ניצן התרחשה לאחר שהורה לחקור את ארגון קוממיות והרבנים המזוהים איתו בחשד להסתה גזענית. הרב משה כהן, המכהן כיושב ראש קוממיות, אמר בעצמו כי "את החשבונות שצריך להתחשבן עם שי ניצן אנחנו עושים ונמשיך לעשות", כפי שפורסם בידיעות אחרונות.

ככה מהלכים אימים במסווה של פעילות לשיפור מערכת המשפט והדמוקרטיה בישראל, פעילי ארגון ימין קיצוני, שנתפסו בחשדות לשחיתות חמורה ומבצעים סיכול ממוקד לגורמי אכיפת החוק והמשפט שפעלו כנגדם. והכל זוכה להכשר של חברי כנסת ושרים, כאשר חיסול החשבונות הזה פוגע במוסדות הדמוקרטיים של מדינת ישראל, פועל לסירוס מערכת שלטון החוק ולהכפפתה לאינטרסים של פעילי ימין קיצוני, בחסות תומכיו של הרב כהנא.

לקריאת התחקיר המלא ב"שבעה ימים" על התנועה למשילות: http://bit.ly/2HnFZxw

לקריאת תחקיר "מולד" על הגרעינים התורניים: http://bit.ly/27qOGQ3

להרחבה על פעילות סמוטריץ' נגד מבקר המדינה ב"שישים ואחת": http://bit.ly/2DhC7M4

להרחבה על תנועת "קוממיות" ב"שישים ואחת": http://bit.ly/2tzZ5hV