כולם סוחטים ולעזאזל האזרחים


מה יכול לגרום למשבר בממשלת נתניהו הרביעית, נכון לתחילת , 2018? כמובן שלא משבר הדיור המחריף, שנתניהו וכחלון התחייבו לפתור בקדנציה הנוכחית, ובטח שלא יוקר המחיה שממשיך להיות עול כבד על אזרחי המדינה. על עננת השחיתות שאופפת את ראש הממשלה, שכבר הפכה לעשן שחור סמיך עם שלושה עדי מדינה מתוך האנשים המקורבים ביותר לנתניהו, מעורבות בשש פרשות שונות והמלצות משטרה להעמיד לדין בשוחד בשני תיקים שונים, מצב שהופך את נתניהו לברווז צולע – על זה השותפים לקואליציה בחיים לא יפרקו את החבילה. אז מה מטריד את מנוחת החברים בממשלת נתניהו? חוק הפטור מגיוס לאברכים שממילא לא מתגייסים, מי יגיש חדשות בתאגיד ועבודות רכבת בשבת, אלא מה. הנושאים שמטרידים את כל אחת ואחד מאיתנו.

החרדים מאיימים להתאבד על חוק הגיוס, ליברמן קורץ לאלקטורט החילוני ועושה שריר בהתאם, בנט מאשים את נתניהו באי-פיתרון המשבר על מנת לצאת לבחירות וכחלון כהרגלו לוקח צעד אחורה ומחריש, כי כנראה שמבחינתו עוד לא נולדה סוגייה מספיק חשובה או עקרונית לאבד עליה את כיסא שר האוצר. גם אם הפוזות התקיפות של ראשי מפלגות הקואליציה עושות את הרושם שהפעם זה רציני, זו ממש לא הפעם הראשונה שאנחנו שומעים על משבר קואליציוני בממשלת נתניהו. כידוע, בסיבוב הקודם, ב-2015, ביבי עצמו הודה שפירק את העסק בגלל חינמון הבית "ישראל היום". כי אם יש משהו שמטריד כל אזרח ואזרח במדינה זה האם החינמון של ביבי ושלדון יחולק חינם או יעלה שני שקלים.

בפעם הרביעית בתוך שנה אחת הציבור מתעורר לקול צעקות בין ראשי הקואליציה, ולא משנה מי נגד מי: ביבי נגד כחלון, בנט נגד ביבי, ליצמן נגד ליברמן – והכל כמובן בנושאים שהכי חשובים לאזרחי ישראל: מי בדיוק ינהל את חטיבת החדשות בתאגיד השידור או האם ייעשו עבודות תשתית ברכבת בשבת.

תקציר הפרקים הקודמים: ממש לפני שנה, במרץ 2017, התרגש על ממשלת ישראל משבר שאיים לפרק את הקואליציה. הנושא: תאגיד השידור הציבורי, שנתניהו ניסה לסגור רגע לפני שעמד לעלות לאוויר, בנימוקים שונים ומשונים – התאגיד מנוהל על ידי שמאלנים, מדובר בבזבוז כספים אדיר ובכלל, כל הסיפור "חמק לו בצוק איתן", כפי שהסביר נתניהו. לבסוף היה זה ראש הממשלה שירד מהאקליפטוס והתאגיד עלה לשידור, כשחרב הסגירה ממשיכה להיות מונפת מעל ראשו.

בקושי עברו שלושה חודשים ושוב צץ לו משבר חדש. הפעם היו אלה עבודות תשתית בשבת שגרמו למפלגות החרדיות לאיים בפירוק הקואליציה. המשבר לא התממש אבל הופיע שוב כעבור חמישה חודשים, בנובמבר, ולבסוף שר הבריאות ליצמן התפטר בגלל עבודות הרכבת בשבת – ולא, חלילה, בגלל מערכת הבריאות הכושלת, שסובלת ממחסור בכוח אדם, היעדר תקציבים וצפיפות הולכת וגוברת (חלקה בגלל ביקורי פמליית האדמו"ר מגור בהדסה עין-כרם). והנה, בימים אלה החרדים מזהים שוב את חולשת נתניהו ופותחים במשבר נוסף, הפעם על גיוס בחורי הישיבות.

אפילו שר החינוך בנט, ברגע נדיר של כנות, אמר היום ש"לא קרה שום דבר חיצוני שמצריך את הבלגן הזה" – כאילו המשטרה לא פרסמה את עיקרי הראיות בתיקי 1000 ו-2000 והמליצה להעמיד לדין על שוחד, כאילו ראש הממשלה לא מעורב בשש פרשות שונות, כאילו לא גויסו כבר שלושה עדי מדינה מאנשי סודו של נתניהו. אבל על ראש ממשלה מושחת שצפוי לקבל כתב אישום לא מפרקים קואליציה. מצד שני, על חוק קיצוני שיעמיק את האי-שוויון ולא יעמוד במבחן בג"צ והיועץ המשפטי לממשלה, כנראה אפשר לצאת לבחירות ולבזבז מיליארדים למשק.

לקריאה נוספת על המשבר הקואליציוני: http://bit.ly/2FzLBV3