שומרים על זכות השתיקה


בסוף השבוע האחרון, שלוש בובות שעוצבו בדמות חיילי צה"ל נתלו בשכונות מאה שערים ורמת אשכול בירושלים, כאשר אחת מהן נספגה בחומר דליק במטרה להצית אותה בהמשך, ככל הנראה מעשה ידיהם של חרדים קיצוניים. בעוד שיכולנו לצפות לתגובות חריפות מצד ראש הממשלה והשרים על ההסתה הפרועה נגד חרדים הבוחרים להתגייס על אף ההתנגדות הקיצונית לכך בקהילתם, היחיד שהשמיע את קולו כנגד התקרית היה שר הביטחון אביגדור ליברמן, שמנהל מלחמת חורמה בחרדים בימים אלו. אגב, המנהג לתלות בובות של חיילים חרדים או לשרוף אותן אינו חדש והתרחש גם בחגים קודמים. ליברמן אף תקף את הפוליטיקאים החרדים שאינם מגנים את האירוע, אך מה עם יתר הפוליטיקאים, ראש הממשלה והשרים הבכירים? יכול להיות שהעובדה שנתניהו, בנט, שקד, רגב או כחלון מעדיפים לשמור על שקט תעשייתי, קשורה לכך שהחרדים יושבים בקואליציה ולוחצים להעברת חוקי פטור מגיוס לחרדים או שיתנגדו לתקציב ויפילו את הממשלה? כי אלוהים יודע שהחבורה הזו לא חסכה מילים במקרים אחרים כמו עבודת פוטושופ של סטודנטית מבצלאל, מפגין בפתח תקוה שקילל חרדי, מיצג גליוטינה בהפגנה או מחאה שקטה מול בית הכנסת של היועץ המשפטי. אז מה קרה, האם הם בלעו את הלשון?

ראש הממשלה, שטס בתחילת השבוע לארצות הברית, דווקא הספיק לתת הצהרה לעיתונאים ולהרחיב על המשבר הפוליטי המתהווה עם החרדים בשעות הבוקר המוקדמות של יום ראשון, אבל משום מה הוא לא טרח לגנות ולו במילה את בובות חיילי צה"ל התלויות בשכונות בירושלים (אגב, הוא גם טען שלא שמע את דברי השרה רגב על שומרי הסף והשוואתם לבגתן ותרש, שזממו לרצוח את אחשוורוש. מסכן, כל כך צעיר וכבר איבד את השמיעה). לעומתו, שר החינוך נפתלי בנט, שממש לאחרונה יזם וקידם חוק למניעת כניסתם של ארגונים המבקרים את צה"ל לבתי ספר, גם הוא לא הגיב ולו בציוץ לתקרית במאה שערים. אולי הוא הרבה פחות זועם כשמדובר במעשיהם של שותפיו הפוליטיים. חשוב לציין שרק ביום חמישי האחרון הפציר בנט בחרדים ובליכוד להגיע לפתרון מוסכם, מה שיעזור לשר בנט להמשיך ולהחזיק בכסאו.

לפיכך, החלטנו להיזכר בתגובות המידיות והנחרצות של שרי ממשלתנו במספר מקרים אשר אמנם ראויים לגינוי ואכן גונו מימין ומשאמל, אבל משום מה נדמה לנו שהגינוי של הימין היה יותר קשור לספין פוליטי ופחות מתוך זעזוע ודאגה כנים.

הממשלה נגד בצלאל: שרי הממשלה ומפלגת השלטון נרעשו ונרגשו בעקבות תרגיל שתלתה במסדרונות האקדמיה לעיצוב "בצלאל" סטודנטית בת 20, בה שילבה בין הגרפיקה של כרזת הבחירות של נשיא ארה"ב לשעבר ברק אובמה לבין תמונה של ראש הממשלה בנימין נתניהו וחבל תלייה. העבודה הוסרה תוך זמן קצר מקירות האקדמיה, אך זה לא מנע מהשרים לזעוק עד כדי איום בהפסקת העברת התקציבים למוסד הלימוד הוותיק. שרת התרבות מירי רגב אמרה כי מדובר ב"כישרון אמנותי להסית ולרצוח", וקראה לשר החינוך בנט לעצור את התקציבים לבית הספר. בנט, מצדו, קרא לאירוע "בושה" ואמר כי "מי שלא מסוגל לקבוע לעצמו גבולות, אחרים יקבעו לו", והוסיף כי "זכותנו למנוע פוליטיזציה והסתה נגד ישראל בקמפוסים". חשוב לציין שבנט לא הביע את אותה רוח לוחמנית בעקבות האמירות המקוממות של רבנים המלמדים במכינה הקדם-צבאית עלי, המקבלת למעלה מ-10 מיליון שקלים בשנה ממשרד החינוך, כשדיברו על מלחמה נגד צה"ל, נגד גיוס חיילות ובעד פיטורי הרמטכ"ל גדי אייזנקוט. אחרי קריאות מקיר לקיר לחקור את הסטודנטית מבצלאל בחשד להסתה (בליכוד אף קראו לסגור את המוסד האקדמי עד לסיום החקירה - כנראה בליכוד חזקת החפות לא קיימת לסטודנטים לאמנות, בניגוד לראש הממשלה) ונפתחה חקירת משטרה באישורו של היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט, שיש לציין שלא התלבט ארוכות כמו בתיקי נתניהו על המשך ההליכים ואישר תוך יום בודד את פתיחת החקירה. הסטודנטית אף נחקרה באזהרה. לבסוף, אגב, הודיעה הפרקליטות בפברואר 2017 על החלטתה לסגור את התיק בשל חוסר אשמה. כנראה שלא היה כלום.

הגיליוטינה ברוטשילד: בעוד אלפים זרמו במהלך השנה האחרונה לפתח תקוה ולשדרות רוטשילד בתל אביב למחות על התנהלות היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט בנוגע לחקירות השחיתות בהן מעורב לכאורה ראש הממשלה, בדצמבר האחרון משך את תשומת הלב באחת ההפגנות בשדרות רוטשילד מפגין בודד, שהחליט על דעת עצמו לשאת מיצג מקרטון המדמה גיליוטינה. בעוד מנהיגי המחאה מוקיעים את המיצג, והיוצר מנסה להסביר בפתלתלות את הסמליות של הגיליוטינה ו/או היותה קוטם סיגרים, התנפלו שרי הממשלה כמוצאי שלל רב על המפגין והשליכו ממנה על כלל הלגיטימיות של עשרות אלפי האזרחים הישראלים המוחים כנגד שחיתות בהפגנות. בליכוד מסרו בתגובה למיצג כי מדובר בהסתה לרצח ראש הממשלה וכי ההפגנה של השמאל "חצתה את כל הקווים האדומים". בנט נזעק והלום זעזוע כינה את התקרית "טירוף שצריך לעצור" ושר האוצר משה כחלון דיבר על "חציית קו אדום". בעקבות ההתלהבות של שרי הממשלה והלחץ הציבורי, המשטרה בדקה כבר יום לאחר מכן מול הפרקליטות האם יש מקום לפתוח בחקירה בחשד להסתה. עם זאת, לפני שבועיים הוחלט לסגור את התיק, לאחר שפרקליטות המדינה מצאה כי אין מדובר הסתה לאלימות כנגד נתניהו. שוב הסתבר שלא היה כלום. לפי דיווחים בתקשורת, בפרקליטות הגיעו למסקנה כי הראיות אינן מצדיקות חקירה וכי לא הייתה כל אפשרות ממשית שהצגת הגיליוטינה תביא לידי אלימות.

המפגין המקלל: כשאברהם פורת, מפגין באחת מההפגנות נגד השחיתות בפתח תקוה, נתפס בעדשת המצלמה בעודו מקלל ומטיח דברי שנאה באדם חרדי בחודש אוגוסט האחרון, ראש הממשלה בנימין נתניהו מיהר להוקיע את התקרית בפוסט שפרסם בפייסבוק מיד לאחר מכן. אכן דברי השנאה היו מבישים, ואותו המפגין אף התנצל עליהם מיד. אבל כדאי להזכיר כי ממש ימים ספורים לאחר מכן פורסם כי הוגש כתב אישום נגד פעיל ימין שאיים לרצוח ראשי ארגונים רפורמים ואגר דלק במטרה לבצע פיגוע במשרדי שוברים שתיקה. לא נתניהו ולא איש מחברי ממשלתו בחרו להתייחס לנושא הזה כלל. כלום. לעומת זאת אשתו שרה זכתה באותו השבוע לשלושה פוסטים מפרגנים בעמוד ראש הממשלה. אבל את פעיל ימין שניסה לפגוע בראשי ארגון אותו תוקף ביבי מדי יום ביומו, לא מצאו ראש הממשלה, או מי משריו, שום סיבה להגנות.

המפגינים ה'תוקפים': לפני כחודשיים נפוצו לכל עבר שמועות בלתי מבוססות לפיהן מפגינים נגד השחיתות תקפו את היועץ המשפטי מנדלבליט בחצר בית הכנסת בו הוא מתפלל והניסו אותו מהמקום, ובכך מנעו ממנו לומר קדיש על אמו. כלי התקשורת חזרו על השמועות שהפיצו המתפללים בבית הכנסת. הפוליטיקאים לא חיכו והזדרזו לתקוף את המפגינים: שרת המשפטים איילת שקד קראה למפגינים בריונים על שמנעו מיהודי לומר קדיש, ושר הביטחון ליברמן טען כי המפגינים "חצו את גבול האנושיות". שר התחבורה ישראל כץ התייחס לאירוע כאל "מתקפה בבית הכנסת". אף אחד מהם לא חזר בו, כאשר פחות מיממה לאחר מכן סרטון ששודר בערוץ 2 חשף כי האירוע כלל קבוצת מפגינים מבוגרים שהתאספה בשקט על המדרכה ממול לבית הכנסת לערוך טקס הבדלה אלטרנטיבי, והיועמ"ש אף חלף על פניהם בשקט בדרכו לבית הכנסת, ללא אירועים מיוחדים. 

להרחבה על שריפת שלושת הבובות בירושלים בסוף השבוע בוואלה: https://goo.gl/eky36o

לקריאות לסגור את בצלאל במאקו: https://goo.gl/Xy3Ywf

להרחבה על תושב בני ברק שנעצר בחשד לתכנון פגיעה בפעילי שמאל בוואינט: https://goo.gl/Diu13m

על החלטת הפרקליטות שלא לחקור את יוצר מיצג הגיליוטינה בישראל היום:  https://goo.gl/HD847F