3 שנים. 5 מפלגות. 7 הבטחות. אפס תוצאות.החודש אנחנו מציינים שלוש שנים לבחירות האחרונות, איך הזמן רץ כשנהנים. לכבוד המאורע החגיגי החלטנו לנצל את ההזדמנות ולבדוק מה קרה בסופו של דבר עם הבטחות הבחירות המרכזיות שסיפקו לנו הפוליטיקאים מהמפלגות השונות בממשלה – הליכוד, כולנו, הבית היהודי, ש"ס וישראל ביתנו, כאשר הם ביקשו מאיתנו להצביע להם. כעת, לאחר שבאו לסיומן שלוש מתוך ארבע משנות הקדנציה שלהם בממשלה, עם רוב בכנסת וללא השמאל שמפריע להם לעשות את שהבטיחו, האם הם אכן מילאו את הבטחות הבחירות שלהם? הבה נגלה...

נתניהו והליכוד – חוק משילות תוך 100 יום, מע"מ אפס על מזון

למרות שבנימין נתניהו ומפלגתו לא פרסמו כל מצע בבחירות, חוץ מלהבטיח לבוחרים שערבים נוהרים באוטובוסים, הבטיחו נתניהו והליכוד בכל זאת כמה דברים. אחד מהם הוא לשנות את שיטת הבחירות על מנת למשול טוב יותר. בחודש ינואר 2015, עם השקת קמפיין הבחירות, הבטיח נתניהו שאם ייבחר יחוקק חוק לשינוי שיטת הממשל כבר במאה הימים הראשונים של הכנסת הבאה. נתניהו, שפירק אז את הקואליציה כביכול עקב שריו הסוררים יאיר לפיד וציפי לבני, גילה לנו לאחרונה שבעצם זה היה סתם שקר ובפועל פיזור הכנסת התרחש עקב חוק "ישראל היום". אבל אז כאשר השימוש בתירוץ עוד היה בשיאו, הסביר נתניהו כי "בשיטת הממשל שלנו, כדי להעביר כל רפורמה אמיתית, צריך מפלגת שלטון גדולה, אחרת ראש הממשלה נחסם מכל כיוון". אז מה קרה עם זה? כלום ושום דבר. לא נחקק שום חוק תוך מאה ימים. למעשה לא עלתה אפילו הצעת חוק בנושא על סדר היום מאז ועד עכשיו. בינתיים נתניהו עבר מלהאשים ריבוי מפלגות בחוסר יציבות הקואליציה לגורמים אחרים כמו התקשורת, המשטרה – ובקרוב, יש להניח, הפרקליטות ובתי המשפט.

הבטחה נוספת של נתניהו בקמפיין הבחירות של 2015 הייתה הטבה של מע"מ אפס על מוצרי מזון בסיסיים בפיקוח. נתניהו הסביר כי המהלך הנ"ל שהוא יוזם יחסוך אלפי שקלים למשפחות ויהווה "הפחתה מיידית של 15 אחוז" במחירי המזון המפוקחים. בעוד שאת הדברים הללו אמר נתניהו בדצמבר 2014, שמונה חודשים בלבד לאחר מכן – ביולי 2015 – מצביעה הממשלה של אותו נתניהו נגד הצעת חוק של האופזיציה לפטור ממע"מ על מוצרי המזון המפוקחים. מאז לא נשמע עוד דבר על מע"מ אפס על מחירי מזון מפוקח. אגב, נתניהו גם הבטיח להוריד את מחירי הדיור, והבטיח למוטט את החמאס, איכשהו גם זה חמק לו מבעד לאצבעות בין כל הצוללות והחקירות.

כחלון וכולנו – שוק הדיור מסתחרר, יוקר המחייה גואה

אם לא אפתור את משבר הדיור של הזוגות הצעירים - לא אתמודד שוב בבחירות. את הדברים הנחרצים האלו הכריז לא אחר מאשר שר האוצר הנוכחי שלנו משה כחלון. במערכת בחירות 2015 רץ כחלון עם מפלגת כולנו על הטיקט החברתי, והתחייב, הצהיר, הבטיח ונשבע לטפל ביוקר המחיה ובמשבר הדיור החמור בישראל. כחלון התחייב כי והוא וחברי מפלגתו לא יהיו חלק מממשלה שלא תהיה מחויבת לרפורמות אמיתיות שיילחמו ביוקר המחיה והדיור והריכוזיות בשוק הבנקאות. עוד הבטיח כחלון לטפל במתווה הגז, רגע לפני שנזכר שבעצם הוא מנוע מלעסוק בנושא בשל חברותו עם טייקון הגז קובי מימון.

בינתיים, במציאות: במהלך 2016 ועד סוף 2017, עלו מחירי הדיור בכעשרה אחוזים. תכנית "מחיר למשתכן", שנועדה לספק "תוצאות" מהירות, מתנהלת בינתיים בעצלתיים עם בעיות רבות. התחלות הבנייה ברבעון האחרון היו מועטות יחסית לתקופה המקבילה אשתקד, מה שמרמז על ירידה בהיצע ועליות מחירים נוספות מעבר לפינה. מלבד מחירי הדיור הנוסקים ושוק הדיור המשתולל, יוקר המחיה בישראל ממשיך להיות מהגבוהים בעולם המערבי, והוא מהגבוהים בקרב מדינות ה- OECD. במשרד האוצר מודים בעצמם כי המחירים יקרים יותר בעשרות אחוזים בתחומים שונים בישראל מבחו"ל.

הבנט והבית היהודי: לספח את השטחים

כבר שנים שההבטחה המרכזית של נפתלי בנט ואיילת שקד וחבריהם למפלגת הבית היהודי לבייס הפוליטי שלהם, שמורכב ברובו מהימין המתנחלי, היא סיפוח שטחי c הכבושים באזור הגדה המערבית לארץ ישראל. חברי הבית היהודי אף הדביקו בהתלהבותם את חברי המרכז של הליכוד, שהצביעו בעד תכנית להחלת הריבונות על השטחים. אבל דיבורים לבייס הפוליטי לחוד, ומציאות לחוד.

על אף אינסוף הנאומים וההצהרות השונות בשנים האחרונות, בשטח לא נעשה אף צעד לסיפוח השטחים ולהחלת הריבונות הישראלית על ההתנחלויות. הבית היהודי אכן מציע מגוון הצעות ראווה שכביכול אמורות לאותת על כוונות לסיפוח, אבל בינן לבין סיפוח דה-פקטו – פעורה תהום ענקית. על אף שמדובר בממשלה הימנית ביותר בתולדות ישראל, המכהנת כאשר בבית הלבן נשיא אמריקאי שנחשב ל"חבר" גדול של הימין המתנחלי, טראמפ הזכיר לנו רק לאחרונה כי אין שום הסכמה בעניין סיפוח, כאשר גורמים בבית הלבן הכריזו שהצהרת נתניהו על שיחות בנושא זה הינה שקרית. אפילו איילת שקד והבית היהודי הודיעו השבוע כי הם דוחים למושב הקיץ של הכנסת את חבילת החוקים בנושא עקב רגישות דיפלומטית. בקיצור, על אף הטון המתלהם והטענה השקרית כי העם תומך במהלך (שאינה נכונה עובדתית), אין לימין, על אף האחיזה שלו בשלטון, שום תכנית סדורה לקדם מהלך כזה במציאות.

דרעי וש"ס: מע"מ אפס, הגדלת הדיור הציבורי

יו"ר מפלגת ש"ס אריה דרעי מיצב את עצמו בקמפיין הבחירות של 2015 כנציגם של "השקופים", המקופחים בחברה הישראלית שלא רואים אותם, והציג מספר הבטחות לקהל הבוחרים שלו מהזווית הכלכלית-חברתית שאמורות לשפר את מצבן של משפחות מוחלשות רבות.

בין היתר התחייב דרעי, כמו נתניהו, על העברת מע"מ אפס על מוצרי מזון בפיקוח. זו הייתה גם אחת הדרישות של דרעי במו"מ לכניסה לקואליציה של נתניהו. למרבה האירוניה, היה זה אותו מגן השקופים שהכשיל את הצעות החוק של האופוזיציה לביטול המע"מ על מוצרי המזון המפוקחים. בהצבעה על הצעת החוק של אילן גילאון ממרצ בנושא זה השר דרעי נעדר מהמליאה, ובהצבעה על הצעה דומה של דב חנין מחד"ש התנגד דרעי, שהיה אז שר הכלכלה.

עוד התחייב דרעי לדאוג שמתוך כלל מיזמי הבנייה בישראל, 7.5 אחוז מהדירות ילכו לדיור הציבורי. גם עם זה לא קרה עם יותר מדי, ולפי דיווח ממשרד המשפטים על הדיור הציבורי, ישנו צורך של כ-1,500 דירות לדיור הציבורי מדי שנה, כאשר למעלה מ-3,000 משקי בית שנמצאו זכאים מחכים לדיור ציבורי. רק 2 אחוז מהדירות בישראל שייכות לדיור הציבורי, ובין 2015 ל-2017 נרכשו 1,114 דירות לדיור הציבורי – בעוד שבאותו פרק זמן נמכרו 4,000 דירות. כלומר, בפועל, תחת ממשלה זו ובשיא משבר הדיור, מספר הדירות בדיור ציבורי דווקא ירד.

ליברמן וישראל ביתנו: עונש מוות למחבלים, נביא למיטוט שלטון חמאס

אביגדור ליברמן כבר ידוע בהבטחות הבומבסטיות שלו, כמו 48 השעות שהכתיב להנייה לחיות – שלמרבה הפלא, המנהיג הפלסטיני שרד. שר הביטחון ליברמן מזכיר כל תקופת בחירות את בבת נפשו, עונש מוות למחבלים, ואכן יש לציין כי בתקופת הסחיטות של הקואליציה – כשהחלו להתגלות פרטים מלאים על פרשות השוחד לכאורה בהן מעורב ראש הממשלה בנימין נתניהו, החליטו גם בישראל ביתנו לסחוט את מה שניתן מהקואליציה והביאו להצבעה טרומית חוק על עונש מוות למחבלים שאושר בקריאה טרומית בינואר האחרון. אבל לאוהדי ליברמן כדאי לחכות עם השמפניות, שכן כרגע לא נראה שהחוק יתקדם רחוק בעתיד הקרוב, והוא מהווה בעיקר הישג סימבולי, כשהאחרון העלה את הנושא לכותרות לכמה ימים ומיד הכניס אותו להקפאה. באשר למיטוט שלטון החמאס? אתם כבר יודעים את התשובה.

לפרטים על הבטחת נתניהו להורדת המע"מ בוואלה: https://goo.gl/4dRa4Q

להרחבה על מחירי הדיור בשנתיים האחרונות בחדשות 2:https://goo.gl/99QFMt

להרחבה על דחיית הדיונים על חוקי הסיפוח של שקד בערוץ 10: https://goo.gl/67qDjf