אחיות חורגות


הבוקר הודיע משרד האוצר שאי-אפשר להגיע להסכם עם האחיות – כי הבחירות בפתח. התירוץ הזה לא הפריע לממשלה לבצע מגוון החלטות ויוזמות משמעותיות, גם אחרי שנתניהו הכריז על בחירות. כולן בוצעו על-ידי ממשלת מעבר. חלקן כרוכות בהוצאות ענק שישפיעו על המשק במשך שנים. אחרות בעלות משמעות אסטרטגית למדינה. אף אחת לא קשורה להצלת מערכת הבריאות הקורסת

שביתת האחיות נכנסה הבוקר ליומה התשיעי. בזמן שהממשלה מנסה לכפות על האחיות לסיים את המאבק באמצעות עתירה לבית הדין לעבודה, שולף משרד האוצר תירוץ חדש ומקורי - הבחירות. "מדינת ישראל מצויה בתקופת בחירות, בה מכהנת ממשלה יוצאת, ללא תקציב מדינה מאושר", הסביר אמש דובר האוצר, מדוע גם הפעם זה לא הזמן להציל את הרפואה הציבורית בישראל. "בתקופה זו יש קושי רב עד כדי בלתי ניתן להיענות לדרישות שכר מופלגות, להן השלכות כלכליות משמעותיות... הממשלה הבאה היא זו שתקבע את סדרי העדיפויות של מדינת ישראל".

הגדיל לעשות סגן הממונה על התקציבים במשרד, משה בר סימן טוב, שגילה דאגה עמוקה כלפי אופיה הדמוקרטי של ישראל. "מבחינה דמוקרטית, זה לא נכון שממשלת מעבר תיקח על עצמה התחייבויות שישפיעו על הממשלה הבאה אחריה", אמר לכלי התקשורת.

האמירה הזו ודאי הצחיקה כמה טייקונים, אלפי חרדים ואת קבלני הבניין הגדולים במשק.

להלן דוגמית קטנה משלל הפעולות והיוזמות הממשלתיות שיצאו לדרך אחרי שנתניהו הכריז על בחירות בתחילת אוקטובר. כולן בוצעו על-ידי "ממשלת מעבר". חלקן כרוכות בהוצאות ענק שישפיעו על המשק הישראלי במשך שנים ארוכות. חלקן בעלות משמעות אסטרטגית למדינת ישראל. אף אחת מהן לא קשורה לאחיות.

חוק הרווחים הכלואים – עבר שעות ספורות לפני שהכנסת התפזרה בשל הבחירות, כדי למחוק חוב של 27 מיליארד שקל שחייבות חברות ענק בינלאומיות לאזרחי ישראל

שחרור אלפי חרדים משירות צבאי

מתן אישורי-בזק תקדימיים, במסלול מהיר, לבנייה של 80 אלף יחידות דיור בשטחים ירוקים מוגנים

בנייה של אלפי יחידות דיור בשטחים בעלות של עשרות מיליוני שקלים

יציאה למבצע ברצועת עזה, שעלותו מיליארדי שקלים

תוספת תקציב של 17 מיליון שקל לסיוע לתלמידים שפונו בתוכנית ההתנתקות

הקמת ממ"דים בעוטף עזה בעלות של 270 מיליון שקל

הקצאת תוספת תקציבית לפיתוח התיירות בירושלים בעלות של 2 מיליון שקל

מינוי סגן רמטכ"ל חדש

דחיית ההתייקרות בתחבורה הציבורית עד לאחרי הבחירות

הרפורמה הגדולה ביותר בשוק החלב זה שנים

הקצאת עשרות מיליונים לטובת התוכנית לחיזוק החוסן האזרחי ביישובי עוטף עזה

• הקצאת חצי מיליון שקל לקידום מעמד השפה העברית בארץ ובעולם