ספרדי כפול


מתחילת המחאה החברתית, מנסה נתניהו להפחיד את הציבור שאם ימשיך לדרוש צדק חברתי ישראל תגמור כמו ספרד. גם ב-2009 לא הפסיק ראש הממשלה לדבר על הכלכלה הספרדית. אלא שאז, שבועות ספורים לפני שקרסה ולקחה איתה את אירופה כולה, הוא דווקא ראה בה מודל לחיקוי – והבטיח להפוך את ישראל לממשיכת דרכה

ספרד-יוון, ספרד-יוון - לא היה כמעט ראיון בשנה האחרונה שבו לא חזר נתניהו על המנטרה המאיימת הזאת, במטרה לגרום לנו, הישראלים, לוותר על הדרישה לכלכלה צודקת יותר. התשובה שלו למחאה החברתית הייתה הפחדה: אם רק תעזו לדמיין מציאות אחרת, איים, תגרמו לקריסה מוחלטת של המשק הישראלי.

והנה, בדיקה קצרה מסבירה למה שתי הארצות הים-תיכוניות האלה מתגלגלות לו בכזו קלילות על הלשון: ספרד, אירלנד, סינגפור - ושאר כלכלות קורסות ברחבי העולם - כיכבו במצע הכלכלי של הליכוד כבר בבחירות הקודמות. אלא שאז הן שימשו את נתניהו דווקא כדוגמה ומופת לכלכלות סוּפר-קפיטליסטיות - מהסוג שחייבים לחקות גם בישראל.

"מצד אחד לקצץ בגירעון", הסביר נתניהו ב-2003, כשהתארח בתוכנית של יאיר לפיד, "ומצד שני להוריד במסים. עשו את זה באירלנד, עשו את זה בספרד – והכלכלות האלה מזנקות היום". בנאום שנשא שנתיים לאחר מכן באירוע של קרן עדי, המשיך מר כלכלה להתפעל: "יש מדינות שבחרו ללכת בדרך כלכלית-חברתית אחרת. המפורסמת ביותר זו אירלנד. המצב החברתי שם, עם המדיניות של הכלכלה היותר חופשית, הוא הרבה יותר טוב. ככה יוצאים ממיתון". התפיסה הזאת אפילו מצאה את מקומה במצע הרשמי של הליכוד מ-2009. "יש צורך ברפורמה כלכלית", הכריז הטקסט. "היעדר תחרות חופשית הוביל לדשדוש וליצירת פער אל מול מערכות הכלכלת שאימצו את רפורמת השוק החופשי (דוגמת סינגפור, אירלנד וספרד)".

ואז, שלושה שבועות לאחר פרסום המצע, צללו בזו אחר זו - בצניחה חופשית - שלוש מדינות השוק החופשי הנערצות על ראש הממשלה.

לא שזה מנע מתניהו, שתפיסתו הכלכלית נתקעה אי-שם באייטיז, מלחקות אותן במדויק. כמו יוון וכמו אירלנד, גם הוא קיצץ באופן דרסטי במס החברות. ביוון הצניחה הממשלה את המס ל-20%, באירלנד ל-12.5%, ובישראל הוריד אותו נתניהו מ-36% ל-24% תוך שמונה שנים. לפי התוכנית, אמור היה המס להגיע לרמה מגוחכת של 18% בלבד בעוד שלוש שנים. קיצוצי המס הדרמטיים נועדו להפוך את הארצות הללו לגן עדן למשקיעים. בפועל, הם רק רוקנו את הקופה הלאומית וחיסלו את יכולתן לשרוד משברים כלכליים. 

כשנתניהו חוזר כמו תקליט שבור על האמירה שלפיה "התפיסה של הגברת יחימוביץ' נוסתה בעשור האחרון בכמה מדינות במערב, והן הגיעו לרמת אבטלה של 25%", וכשהוא מנסה להלך עלינו אימים בטענה שהעלאת מס החברות והגדלת ההשקעה הציבורית "ימקמו אותנו בין ספרד ליוון", הוא פשוט משקר. התפיסה שהפילה את ספרד ואירלנד היא דווקא השקפת העולם שלו – קפיטליזם קיצוני וחסר מעצורים ששולל כל רגולציה ופועל תמיד לטובת החברות הגדולות. כל זאת כשדווקא מדינות כמו גרמניה, שוודיה ונורווגיה - שחוטאות במס חברות גבוה - נהנות מיציבות, צמיחה ושגשוג.