בחירתו של ביבי


ממשלה שמקדשת את ההתנחלויות על חשבון המעמד הבינלאומי של ישראל, תמצא את עצמה במוקדם או במאוחר מבססת את מדיניות החוץ שלה על מיקרונזיה

כשאביגדור ליברמן טוען שהמדינות הגדולות באירופה כבר לא רלוונטיות עבור ישראל (הארץ, 21.12.12), הוא בעצם מודה בכך שאבוד לנו – אף מדינה אירופאית כבר לא מסכימה לגבות את הממשלה. נתניהו וליברמן חוזרים שוב ושוב על המנטרה הקבועה שלהם – העולם כולו נגדנו – אבל מסרבים להודות בכך שמדובר במצב שאפשר למנוע. למעשה, הם מוכנים להקריב קשרים דיפלומטיים שנבנו בעמל רב במשך שנים, חלקם בעלי חשיבות אסטרטגית עליונה לישראל, רק כדי להציב עוד קרוואן בשומרון. 

ב-2011 עוד היו כמה מדינות שהסכימו לתת לביבי צ'אנס. גרמניה, הולנד, שוודיה ואחרות הצביעו נגד הצטרפות המדינה הפלסטינית לאונס"קו – רק כי ישראל התנגדה. מה השתנה הפעם? האירופאים אומרים זאת בגלוי: "ביקשנו שפסיקו לבנות בהתנחלויות, אבל לא הקשבתם". (הארץ, 29.11.12)

מתי ביקשו? מתי לא. הנה כמה דוגמאות:

גרמניה: "הבהרנו בצורה ברורה, כי אנו רואים בהתנחלויות כאחד הנושאים הגדולים שמעכב את פתרון שתי המדינות. חייבת להיות התקדמות מיידית בסוגייה כדי לקדם את תהליך השלום במזרח התיכון". (נענע10, 21.8.09)

בריטניה: "ישנו צורף דחוף בהתקדמות בתהליך כדי להבטיח את פיתרון שתי המדינות. זה חשוב לישראל, לפלסטינים ולקהילה הבינלאומית. נמשיך ללחוץ לסיומו ש למפעל ההתנחלויות". (הארץ, 9.12.10)

אנגלה מרקל: "אישורי הבנייה החדשים יוצרים ספקות לגבי נכונותה של ממשלת ישראל להתחיל במשא ומתן רציני עם הפלסטינים". (הארץ, 30.9.11)

מרקל לנתניהו: "אתה הוא זה שאיכזב אותנו. לא עשית מהלך אחד לקידום השלום. ממשלת גרמניה מאוד מוטרדת מהודעת ישראל בדבר בניית 851 יחידות דיור חדשות בהתנחלויות ישראליות בגדה המערבית". (הארץ, 25.2.11)

בריטניה: "ההחלטה להעביר את המתנחלים ממאחז בלתי-חוקי על-ידי יצירת יחידות דיור מעבר לקו הירוק יוצרת תקדים מסוכן. מאחזים כאלה הינם בלתי-חוקיים על-פי החוק הישראלי והבינלאומי, והם צריכים להיות מפונים. המשך הבנייה השיטתית בהתנחלויות וההפרות החוזרות ונשנות של החוק הבינלאומי הן פעולות פרובוקטיביות שמחלישות את הסיכוי לשלם בין ישראל לפלסטינים, ומקשות על מימוש פיתרון של שתי מדינות לשני עמים. עמדתה של ישראל מקשה על ידידותיה בקהילה הבינלאומית להגן עליה". (וואלה, 8.12.12)

צרפת: "אנו מזכירים כי התנחלות בשטח כבוש בכל צורותיה היא לא חוקית על-פי כללי המשפט הבינלאומי, חותרת תחת פיתרון שתי המדינות בשטח ומהווה מכשול לשלום". (וואלה, 7.12.12)

ארצות הברית: "הכשרת ההתנחלויות תזיק להסכם השלום. אנחנו מוטרדים מהדיווחים שקיבלנו. אנחנו סבורים שהדבר יזיק לתהליך בין ישראל לבין הרשות. המשך הבנייה בהתנחלויות לא מקובל עלינו" (ynet, 25.4.12)

ארצות הברית: "ראינו את הדיווחים שלפיהם הוועדה שמינתה ממשלת ישראל המליצה על הפיכתן לחוקית של עשרות התנחלויות ישראליות בגדה המערבית, אך איננו מקבלים את הלגיטימיות של המשך הפעילות הישראלית בהתנחלויות ואנו מתנגדים לכל ניסיון להכשיר אותן". (הארץ, 10.7.12)