מסיבה של שקרים


אתמול כינס שר האוצר מסיבת עיתונאים חגיגית ובה הכריז כי תקציב המדינה הקרוב יהיה "תקציב של תקווה". גולת הכותרת: תוספת של 7 מיליארד שקל למשרדים החברתיים. מה שנשמט, משום מה, מזכרונו של לפיד הוא שמדובר בתוספת תקציבית רגילה שאותה הוא מחויב לתת על-פי חוק בהתאם לקצב הגידול של אוכלוסיית ישראל

בפני שר האוצר, יאיר לפיד, עמדו אתמול שתי אפשרויות. הראשונה, להתייצב מול הציבור ולומר בפשטות: "השנה הייתה מלחמה. למרות שבעבר הבטחתי לכם שלא אתן למערכת הביטחון שקל נוסף בלי התייעלות מצדה, החלטתי בסופו של דבר להעניק לצבא תוספת עצומה, בלתי-שקופה ובלתי-מנומקת על חשבון השירותים החברתיים". השנייה, לכנס מסיבת עיתונאים, לפזר חיוכים ופשוט לשקר לציבור - להכריז על "תקציב בשורה חברתית, תקווה והבטחה" כשכל מי שטיפה מכיר את תקציב המדינה, מבין היטב שמאחורי המלים היפות של לפיד מסתתר קיצוץ נוסף ומשמעותי בהשקעה של המדינה בנו, האזרחים.

לפיד בחר באפשרות השנייה.

אתמול בצהריים כינס שר האוצר מסיבת עיתונאים שבה הודיע על "תוספות משמעותיות למשרדים החברתיים". כשמציצים במספרים שמאחורי ההכרזות, עולה המחשבה המפחידה הבאה: האם שר האוצר של מדינת ישראל לא מכיר את התקציב שעליו הוא חתום - או שהוא פשוט שקרן?

• התוספות שהציג אתמול לפיד - 7 מיליארד שקל בסך הכל למשרדי הבריאות, הרווחה, החינוך וביטחון הפנים - הן אפילו לא תוספות. מדובר בגידול שנתי שגרתי המחויב על-פי חוק. חשוב להבין: תקציב המדינה גדל כל שנה. אין בכך שום דבר מיוחד. השאלה החשובה באמת היא בכמה גדל התקציב. המספרים שהפריח אתמול לפיד לאוויר הם בסך הכל תקציבים שאין לו ברירה להוסיף, מאחר שכך מחייב אותו החוק.

• חשוב לדעת: בתחילת השנה שינה לפיד עצמו את החוק הזה (שנקרא "כלל ההוצאה"). בגלל התערבות לפיד, התוספת שהוא מחויב להעניק לתקציב המדינה הנוכחי קטנה באופן משמעותי מבעבר. כך יוצא שהתקציבים החברתיים גדלים בכ-2.6% בלבד - פחות מהגידול בתוצר הלאומי של ישראל. במלים אחרות: התוצר גדל יותר מהתקציב, ולכן מדובר בכלל בהקטנת התקציבים החברתיים ולא בהגדלה שלהם.

• לפיד שכח, משום מה, לציין אתמול פרט חשוב נוסף: רק לפני חודש הוא ביצע קיצוץ של 2 מיליארד שקל בכל המשרדים החברתיים. כך שחלק מה"תוספות" הנדיבות שבהן התפאר אתמול שר האוצר אינן אלא כסף שהוא מחזיר לתקציב אחרי שקיצץ אותו רק לפני חודש. כשמחסרים מה"תוספות" החדשות של שר האוצר את הסכום שקיצץ מהמשרדים החברתיים לפני חודש בלבד, מגלים שהתקציבים הללו נשארו במקרה הטוב באותו גודל בהשוואה לשנה שעברה - ונשחקו וקטנו במקרה הרע.

בואו ניקח, לדוגמה, את תקציב החינוך היקר כל-כך ללבו של האוצר - ויקר עוד יותר לכיסם של ההורים בישראל. לפיד הכריז אתמול על "תוספת של 1.8 מיליארד שקל לחינוך". אלא שבתחילת החודש קיצץ לפיד כ-700 מיליון שקל מתקציב החינוך. כלומר, התוספת שעליה הוא מדבר מסתכמת במיליארד שקל בסך הכל, שהוא הסכום ששר האוצר מחויב על-פי חוק להוסיף לתקציב החינוך כדי להדביק את הגידול הטבעי במספר התלמידים. בקיצור, שום שינוי לא עתיד להתרחש בשנת הלימודים הבאה, פשוט כי לא ניתנה שום תוספת תקציבית למערכת החינוך. לפיד סתם מבצע מניפולציה של מספרים ומחזיק אצבעות שלא נשים לב.

• וזה הנתון שהכי חשוב לזכור, בכל פעם שלפיד מתחיל לדקלם בפאתוס על תקציבים של תקווה: ישראל נמצאת במקום הלפני-אחרון בטבלת ההשקעה הממשלתית באזרח של מדינות ה-OECD. בעוד שבמדינה מערבית ממוצעת 44% מהתוצר הלאומי מוקדשים להשקעת הממשלה באזרחיה, בישראל משקיעה הממשלה 32% בלבד באזרחים. מה זה אומר? המון חדשות רעות: בתי חולים מיושנים יותר, כיתות צפופות יותר, פחות תחבורה ציבורית, פחות גני ילדים, פחות אוניברסיטאות איכותיות, פחות סיוע לקשישים, פחות סיוע לצעירים, פחות דיור בר-השגה. למעשה, ההשוואה הבינלאומית מגלה כי מכל מדינות ה-OECD רק דרום קוריאה משקיעה פחות באזרחים שלה. וזו הבשורה האמיתית של תקציב השקרים של לפיד: בשנה הבאה נמצא את עצמנו, ככל הנראה, בתחתית הטבלה העולמית.