לפני ואחרי


מרץ 2011: העיתונאי יאיר לפיד מפרסם טור מיוחד שבו הוא מתוודה כי התחמק במשך שנים מתשלום מס באמצעות "חברת ארנק" וקורא לשים סוף לתופעה הפסולה. ספטמבר 2014: שר האוצר יאיר לפיד מתקפל בפני הלוביסטים ומסיר את התוכנית למלחמה בחברות הארנק מחוק ההסדרים

מרץ 2011, חודשים ספורים לפני פרוץ מחאת האוהלים. יאיר לפיד - אז עדיין עיתונאי ב"ידיעות אחרונות" - מפרסם טור מיוחד ובו הוא מתוודה: הקמתי חברת ארנק, וזה ממש לא בסדר. חברת ארנק היא חברה שמקים שכיר שמשכורתו גבוהה במיוחד במטרה להשתמט מתשלום מס הכנסה, מס בריאות ודמי ביטוח לאומי. במקום לשלם אותם מסים כמו כל אזרחי ישראל, החברה שלו - שמשמשת כארנק שבו הוא אוגר כסף - משלמת רק מס חברות, שהוא נמוך ממס הכנסה. לפי הערכת רשות המסים, כ-13 אלף מנהלים בכירים במאיון העליון משתמשים בחברות ארנק. מדי שנה נצבר באמצעות שיטה זו סכום עתק של מיליארד שקלים שעליהם לא משלמים בכירי המשק מס מלא.

לפיד, שהונו מוערך ב-22 מיליון שקל, גילה לקוראיו כי לפני שבע שנים הקים חברה בשם "יאיר לפיד בע"מ", ובזכותה שילם הרבה פחות מס מדי חודש ממה שהיה אמור כשכיר בעל משכורת שמנה במיוחד. "אני משלם פחות מחצי מהמסים ששילמתי קודם", כתב. "לעתים קרובות, כשאני קורא על העלאת מחירי התחבורה הציבורית והלחם או על שביתת העובדים הסוציאליים, אני שואל את עצמי בתמיהה למה בעצם המדינה ממשיכה להעניק לי פרסים שלא ביקשתי ושאינם מגיעים לי, בזמן שהיא ממשיכה להתעלל בחלשים". כמה חודשים לאחר מכן, בשיא המחאה החברתית, כתב לפיד את הדברים הבאים: "אתם עבדים מפני שעבדות היא מצב שבו אתה עובד ומישהו אחר מרוויח. מישהו מקושר, מסדור, שחוקי המשחק נכתבו בשבילו".

והנה, היום, שלוש שנים וחצי אחרי, כשהוא שר אוצר ויכול בקלות לשנות את חוקי המשחק המעוותים האלה - חוקים שבגללם מורה בתיכון משלמת יותר מס הכנסה מבנקאי בכיר או מטאלנט בטלוויזיה - לפיד לא עושה שום דבר. גרוע מכך: הוא עוצר יוזמות של אחרים המנסים לשנות את המצב. בימים האחרונים חיסל לפיד ניסיון של רשות המסים לצאת במלחמת חורמה נגד חברות הארנק. כמו תמיד, שר האוצר של מעמד הביניים מעדיף לפגוע במעמד הביניים - להעלות את המע"מ או לבצע קיצוץ רוחבי שפוגע משמעותית בבתי הספר ובאוניברסיטאות - מאשר להתמודד עם החברים העשירים שלו.

ב-2013 הקימה רשות המסים צוות מיוחד שניסח עבור שר האוצר דרכי פעולה מומלצות להגברת המיסוי של חברות הארנק. בחודשים האחרונים הופעלו על לפיד לחצים כבדים מצד הגורמים החזקים והאמידים במשק לרדת מהמאבק במניפולציות המס. ואז, בשבוע שעבר, במהלך גיבוש חוק ההסדרים לשנת 2015, לפיד נשבר. במקום להתעקש על חובתם של האנשים העשירים במדינה לשלם מס מלא, ממש כמו כולם, העדיף שר האוצר, כהרגלו, לשלוח יד לכיסים של כולנו ולהסיר סופית את התוכנית של רשות המסים מחוק ההסדרים.