הביא לנו ת'סעיף


לפיד סיפר לכולנו שהקיצוץ הרוחבי שבוצע אתמול הוא חד-פעמי ונועד לממן את הוצאות "צוק איתן". האותיות הקטנות של מסמך הקיצוצים שהגיש לממשלה מספרות אחרת

"אנו מבקשים להכריז על 'עשור של חינוך'. בעשר השנים הקרובות תציב מדינת ישראל את החינוך בראש מעייניה, כתוכנית לאומית שכל מרכיבי החברה יהיו מחויבים לה. בעשר השנים הקרובות תחזור מדינת ישראל למקומה הטבעי - בין עשר המדינות המובילות בעולם בחינוך" - מתוך מצע הבחירות של "יש עתיד"

אתמול אישרה הממשלה קיצוץ רוחבי בשלל משרדי ממשלה שנועד לממן את הוצאות "צוק איתן". והנה, יום אחד בלבד לפני פתיחת שנת הלימודים, בחר שר האוצר - שבתקופת הבחירות לא הפסיק לדבר על חשיבותו העליונה של החינוך - להמליץ לממשלה לבצע את הקיצוץ העמוק מכולם דווקא בתקציב החינוך - 693 מיליון שקל. זאת למרות שכבר היום ההשקעה לתלמיד בישראל היא מהנמוכות בעולם המערבי.

מאבק בחברות הענק שמתחמקות מתשלום מס? הפסקת המימון למאה מאחזים בלתי-חוקיים שגם מצפצפים על החוק וגם שואבים כספי הציבור? קיצוץ בשומנים הרבים של מערכת הביטחון? מה פתאום. לפיד, כהרגלו, עושה את הדבר הקל ביותר, האוטומטי ביותר, המאוס ביותר ושולח יד לתקציב החינוך של ילדי ישראל.

אבל לא רק. סעיפים בולטים נוספים הם הקיצוץ בתקציבי פיתוח התחבורה (243 מיליון שקל), קיצוץ בתקציב ההשכלה הגבוהה (175 מיליון שקל) ובתקציב משרד הרווחה (62 מיליון). סך כל הקיצוץ בחינוך - 695 מיליון שקל, שהם כ-35% מהקיצוץ הכולל. כזכור, באנו לשנות.

התעצבנתם? טוב מאוד. אבל חכו עד שתגלו מה החביא לפיד באותיות הקטנות.

בסעיף 1א' של מסמך הקיצוצים נכתב מפורשות כי הקיצוץ נועד ל"מימון חלק מההוצאות הנוספות והחד-פעמיות שנוצרו למשרד הביטחון בגין מבצע 'צוק איתן' בשנת 2014". בסעיף 1ג' חוזר שר האוצר על הקביעה כי הכסף נועד ל"מימון כלל ההוצאות החד-פעמיות לחיזוק החוסן הביטחוני ביישובי עוטף עזה". אלא שאז בסעיף 5 נכתב פתאום כי הממשלה מחליטה "להפחית את בסיס תקציבי משרד הממשלה". הפחתה בבסיס התקציב נשמעת כמו סתם עוד מונח טכני, אבל המשמעות שלה דרמטית וכדאי להבין אותה: הקיצוץ שעליו הצביעו היום השרים לא נכון רק ל-2014 - אלא לכל תקציבי המדינה מעתה ואילך. למה? כי כשאנשי האוצר מכינים תקציב חדש, הם קודם כל משכפלים את בסיס התקציב הקודם ואז מכניסים בו שינויים כאלה ואחרים. כלומר, למרות שכספי הקיצוץ נועדו לממן מבצע צבאי - אירוע חד-פעמי - החליט משרד האוצר להפוך את הקיצוץ הזה לקבוע ולגלגל אותו גם לשנה הבאה ולכל השנים שיבואו אחריה. בקיצור, לפיד ניצל את עשן המלחמה כדי להסתיר מאחוריו קיצוץ כואב וקבוע בשלל תקציבים חברתיים, ובראשם תקציב החינוך.

למה לו לעשות את זה? לפיד כבר הוכיח מעל לכל ספק שההבדלים הכלכליים בינו לבין נתניהו מזעריים בלבד: שניהם מאמינים בשירותים חברתיים מצומצמים, מקוצצים ומדולדלים ככל הניתן. שניהם לא באמת מעוניינים להתעסק עם מוקדי הכוח האמיתיים במשק הישראלי. שניהם גם גם לא מאוד מוצלחים בהתמודדות עם לחץ ציבורי. אם שר האוצר היה מבקש לבצע את הקיצוץ הזה בעוד חודשיים, בלי קשר לאירועים הביטחוניים בדרום, הוא היה צריך להתמודד עם הרבה יותר ביקורת. עכשיו, כשהוא מסוגל לנצל את המצב הביטחוני, יש לו יופי של תירוץ לבצע את הקיצוצים הכי אכזריים, טיפשיים ובלתי-צודקים. קצת יותר קל לו ולפקידי האוצר, הרבה יותר קשה לאזרחי ישראל.

תחשבו על זה: בשנה הבאה הוא אפילו יוכל לכנס מסיבת עיתונאים חגיגית ולהודיע על תוספת מיוחדת של 695 מיליון לתקציב החינוך - מי כבר יזכור שהוא בסך הכל מחזיר לתקציב 2015 את מה הקיצוץ הקבוע שיזם בתקציב 2014?