אל תאשימו את הבוגי


מספרים לנו שישראל סובלת מבעיית משילות שמקורה במפלגות הקטנות. בינתיים נראה שבעיית המשילות היחידה שיש לנו קשורה באובדן השליטה המוחלט של ראש הממשלה נתניהו על שרי המפלגה שלו. בוגי יעלון לא לבד

אחת הטענות הרווחות - והמופרכות, יש לציין - שמסתובבות במערכת הפוליטית היא שממשלת ישראל סובלת מ"בעיית משילות" באשמת "המפלגות הקטנות". והנה, בחודשים האחרונים מתברר כי מי שסובל מבעיית משילות קשה הוא דווקא מי שעומד בראש המפלגה הגדולה ביותר בישראל - בנימין נתניהו.

הבוקר כינה שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, את מזכיר המדינה האמריקאי, ג'ון קרי, "משיחי ואובססיבי", קרא לו לעזוב את ישראל במנוחה ואמר: "אין בכלל משא ומתן עם הפלסטינים".

יעלון לא לבד.

בזמן שראש הממשלה מצהיר פומבית כי הוא מחויב להקמה של מדינת פלסטינית לצד ישראל ומנהל כבר חודשים ארוכים משא ומתן המבוסס על המתווה הזה, כמעט כל אחד מבכירי המפלגה שלו סותר את דבריו ומודים בפה מלא: אנחנו לא מעוניינים בהקמת מדינה פלסטינית. נתניהו אמנם מנסה לספר לכם שהבעיה שלנו נובעת מהסחטנות המופלגת של כל מיני מפלגות קטנות ודמיוניות, אבל בינתיים נראה שהוא פשוט איבד את האחיזה במפלגתו-שלו.

אגב, מעניין לראות שהליכודניקים נטשו את תירוצי האין-פרטנר ואפילו התעייפו מנימוקי הביטחון הטחונים - היום כמעט כל חברי מפלגת השלטון פשוט מצהירים בגלוי שהם יעשו הכל - ובעיקר יבנו עוד ועוד התנחלויות מבודדות בשטחים - כדי לסכל הקמת מדינה פלסטינית לצד ישראל.

דוגמאות? בבקשה.   

• יו"ר הקואליציה, ח"כ יריב לוין: "אני מוודא שלא תהיה קואליציה למהלכים של שתי מדינות. בהתחלה היינו קבוצה אידאולוגית שלא כללה את כל הסיעה. עכשיו זה שונה. כולם איתנו - מבוגי יעלון דרך ישראל כץ וגדעון סער ועד אחרון חברי הכנסת. כולנו מאוחדים. כל ההתנחלויות יישארו בידינו".

סגן שר הביטחון, דני דנון, יו"ר ועידת הליכוד: "מה יקרה אם חס ושלום המו"מ שאמור להתקיים עוד שמונה חודשים יוביל להסכם?... תנועת הליכוד צריכה לומר: מי שמקדם הסכם כזה - מקומו לא בליכוד".

• שר התחבורה, ישראל כץ: "מדינה פלסטינית היא דבר בלתי-קביל".

• שר החקלאות, יאיר שמיר: "רעיון שתי המדינות לשני עמים הוא בלתי אפשרי ולא ניתן ליישום. נאום בר-אילן של נתניהו מעולם לא קיבל הכרה במפלגתו וגם לא את אישור הממשלה".

• שר התקשורת, גלעד ארדן: "ישראל צריכה להודיע על סיפוח הישובים היהודיים ביהודה ושומרון".

• ח"כ אופיר אקוניס: "הבנייה ביהודה ושומרון תימשך - כדי שלא תקום כאן מדינה פלסטינית".

• שר התשתיות, עוזי לנדאו: "מדינה פלסטינית? מה, נפלנו על הראש?"

• ח"כ חיים כץ: "אסור להקים מדינה פלסטינית".

• סגנית שר במשרד ראש הממשלה, גילה גמליאל: "אנחנו לא רוצים מדינה פלסטינית".

שני הציטוטים האחרונים שייכים לשרי הבית היהודי. קבלו קטע: מפלגה אחרת, השקפה לגמרי זהה.

• שר השיכון, אורי אריאל: "אין שתי מדינות ממערב לירדן. תהיה רק מדינת ישראל שאחראית לכל השטח. גם אם יושבים למו"מ, מדינה פלסטינית לא עומדת על הפרק".

• שר הכלכלה, נפתלי בנט: "הניסיון להקים מדינה פלסטינית נגמר. צריך לבנות, לבנות ולבנות".