לא אח, דוקטור


על-פי התוכנית החדשה של שר הכלכלה, כדי לקבל אישור מחלה תיאלצו ללכת לרופא נוסף פרט לרופא המשפחה שלכם. ומי יבחר אותו? הבוס שלכם, כמובן

שר הכלכלה, נפתלי בנט, חושב שאתם עצלנים. אחרי שהבטיח להעביר חוק שיאפשר לבוס שלכם להשאיר אתכם במשרד אל תוך הלילה, ללא הגבלת שעות, עובר יו"ר הבית היהודי לאתגר הבא: למנוע מכם את היכולת לקחת ימי מחלה. הוא עלה עליכם: זה לא שיש לכם שפעת פעם בכמה חודשים, כמו לכל בני-האדם בעולם - אתם סתם נשארים בבית כדי ללגום למברוסקו צונן, רגל על רגל.

מה עתיד להשתנות? אנשי משרד הכלכלה הציגו ביום שלישי את היוזמה החדשה מול ועדת הרווחה והעבודה של הכנסת. לפי החוק הקיים, עובדים אינם מקבלים תשלום עבור יום המחלה הראשון, ועבור היום השני והשלישי הם מקבלים 50% מהשכר היומי. עבור היום הרביעי הם מקבלים שכר מלא. אישור היעדרות ממקום העבודה ודמי מחלה מחייבים, כמובן, בדיקה רפואית.

בעיני בנט, ההסדר הזה, שנהוג פה מקום המדינה, לא מספיק. לדעתו, העובדים והרופאים בישראל עצלנים ושקרנים עד כדי כך שצריך לשנות את חוקי התעסוקה ולשלוח את כולנו לעבור בדיקה רפואית נוספת כדי לקבל אישור מחלה. "מעסיקים רבים מתלוננים על כך שעובדים נוטלים חופשות על חשבון ימי-מחלה ורופאים מעניקים אישורי מחלה גם אם היא לא מחייבת היעדרות", הסבירו במשרד הכלכלה. נציגי המעסיקים שנכחו בדיון גיבו את הנציגים של בנט, התלוננו על תכיפוּת החולי אצל העובדים בישראל והזהירו: "אנחנו חוששים מפני מדרון חלקלק".

מי יבחר בשבילכם את הרופא השני, שאליו תצטרכו ללכת כדי שיכריע אם השפעת שלכם אותנטית או מדומה? הבוס שלכם, כמובן. לפי ההצעה של בנט, לבוס תהיה אפשרות לשלוח אתכם לחוות דעת שנייה על כל היעדרות של יומיים מהעבודה בגין מחלה. כלומר, הרופא שיבדוק אתכם יהיה מטעם המעסיק. צריך להיות תמימים מאוד כדי לא להבין שזה אומר כי הבוס יצפה ממנו, מן הסתם, לממצאים רפואיים הולמים. במלים אחרות, מעסיקים ישכרו רופאים למטרה אחת ויחידה: להחזיר אתכם כמה שיותר מהר לעבודה ולרשום כמה שפחות ימי-מחלה. כיום יכול מעסיק לדרוש חוות דעת שנייה אך ורק אם העובד נבדק על-ידי רופא פרטי, ולא בשום מקרה אחר.

בנוסף, המצב החדש ייצור עימות מתמיד ובעייתי בין רופאים. הרופא של המעסיק יידרש להפוך החלטה של עמית שלו, ובכך להעמיד בספק את כושר השיפוט המקצועי של רופא אחר. 

מה מצב העובדים בישראל בהשוואה לעולם? הישראלים עובדים הרבה יותר מהממוצע בעולם, נהנים מפחות ימי-חופש ומטפלים במשך שבועות ארוכים בילדים שלהם שיוצאים לחופשות ארוכות מהמקובל. כבר היום, קובע דוח של ה-OECD, ישראל ניצבת במקום נמוך מאוד במדד של איזון בית-עבודה.

הדוח משקלל פרמטרים כמו זמן פנוי אחרי העבודה ומספר שעות עבודה יומיות, והוא מציב את ישראל במקום הרביעי מהסוף. בנוסף, מספר שעות העבודה של הישראלי הממוצע גבוה ב-10% מהממוצע במדינות ה-OECD. מספר הישראלים שעובדים יותר מ-50 שעות בשבוע עומד על 22.7%, לעומת שיעור כמעט אפסי בשאר מדינות המערב. גם ימי העבודה בישראל הם מהארוכים בעולם המערבי.

הגוף הממשלתי שאמור לשמור על כולנו מניצול במקום העבודה הוא, כמובן, משרד התעשייה, המסחר והתעסוקה. כזכור, כשבנט נכנס למשרד לפני קצת פחות משנה, הוא שינה את שמו ל"משרד הכלכלה" וסילק משם את "התעסוקה" - במה שמתברר עכשיו כסוג של הצהרת כוונות.