אבא גנוב


בתחילת השבוע התנגד שר האוצר להעביר 20 מיליון לטובת אבות עובדים כי פשוט אין כסף. יומיים לאחר מכן בדיוק אותו סכום נמצא ואף הועבר ל"מינהלת הזהות היהודית" של נפתלי בנט

ח"כ סתיו שפיר (העבודה), היום, בוועדת הכספים: "בתחילת השבוע לפיד התנגד להצעת חוק שנותנת חופשת לידה לגברים, שעלותה מוערכת ב-20 מיליון שקל. עכשיו מדברים על מינהלת הזהות היהודית בעלות של 14 מיליון שקל שרק נפתלי בנט ואיילת שקד יודעים מהי, בנוסף ל-6 מיליון שקל שכבר קיימים בתקציב"

ח"כ זבולון כלפה (הבית היהודי): "זה סדר העדיפויות של המדינה. יש ממשלה נבחרת, ויש לה אג'נדה. גם יהדות זה חשוב"

יו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי): "תכניסי כבר לראש שיש ממשלה, והיא לא עם סדרי העדיפויות שלך"

ביום ראשון נדרשה ועדת השרים לענייני חקיקה להכריע אם היא תומכת או מתנגדת להצעת חוק של ח"כ תמר זנדברג (מרצ) המאפשרת חופשת לידה קצרצרה גם לגברים. כל השרים החברים בוועדה - מציפי לבני ועד נפתלי בנט - הצביעו בעד הצעקת החוק, פרט לאחד: שר האוצר, נציג מעמד הביניים, יאיר לפיד.

על פניו, השר לפיד היה צריך להיות ראשון התומכים בהצעה כזו, מכיוון שכל מטרתה לסייע לקהל הבוחרים שהוא מתיימר לייצג - מעמד הביניים, המתאפיין במשפחות שבהן שני בני הזוג עובדים שעות ארוכות. למרות שחופשות לידה נדיבות בהרבה לשני בני הזוג גם יחד מעוגנות כבר שנים בספרי החוקים של רוב מדינות ה-OECD, החליט השר לפיד להתנגד להצעת החוק.

הסיבה? רשות הדיבור לשר האוצר: "ההצעה תעלה משהו כמו 40 מיליון שקל, ואני לא אוהב הצעות חוק שלא ידוע מהיכן יגיע הכסף. עדיף שהתקציב יילך להפחתת מחירי הדיור. אני בעד שאנשים יזכרו שזה לא הכסף של אמא שלהם אלא כסף של עם ישראל. גם אני רוצה חופשת לידה לאבות, אבל צריך להראות לי את המקור התקציבי לכך".

מכיוון ששר האוצר של מדינת ישראל לא יודע מהיכן להעביר כמה עשרות מיליוני שקלים לטובת מעמד הביניים - אחרי שהטיל עליו תקציב של גזירות וקיצוצים - אנחנו מוכנים להיחלץ לעזרתו.

בדיוק היום, יומיים בלבד אחרי שלפיד נאלץ להצביע ביגון כבד נגד חופשת לידה קצרה לגברים, הוא פנה לוועדת הכספים בבקשה להגדיל פי ארבעה את התקציב השנתי של מינהלת הזהות היהודית, שהקים אחיו החורג, השר נפתלי בנט. רק לפני שבועיים אושר למינהלת תקציב שנתי של חמישה מיליון שקל, אלא שב-14 הימים שעברו מאז נראה כי חלו שינויים דרמטיים במצב הזהות היהודית של אזרחי ישראל - מה שהביא את לפיד לרבע את התקציב שלהם.

רצה המזל והתקציב השנתי של המינהלת המיותרת - 19 מיליון שקל בסך הכל -  הוא בדיוק הסכום שחסר, לפי נתונים רשמיים של המדינה, כדי שהמדינה תממן את חופשת הלידה המוצעת בחוק. אבל רגע, האם שר האוצר לא אמר בעצמו כי "ההצעה תעלה משהו כמו 40 מיליון שקל"? נכון מאוד, אבל נראה שכהרגלו, שר האוצר קצת התבלבל גם הפעם. מסמכים רשמיים שהציג משרד האוצר קובעים כי העלות הכללית של חופשת לידה קצרה לאבות עומדת על כ-40 מיליון שקל למשק הישראלי כולו, מתוכם מחצית בלבד תגיע מתקציב המדינה.

מינהלת הזהות היהודית, למי ששכח, היא גוף שהוקם תחת משרד הדתות במימון כספים מפלגתיים של "הבית היהודי". המינהלת עתידה לשלוח תלמידי ישיבה למאות בתי-ספר ומוסדות חינוך אחרים ברחבי הארץ כדי להציג בפני צעירי ישראל - כך לפי ראש המינהלת עצמו, הרב אביחי רונצקי - את "הזהות היהודית האמיתית". מדובר בגוף שנועד להחדיר את התפיסה הדתית של המפלגה השולטת במשרד הדתות, "הבית היהודי", לתוך מוסדות החינוך בישראל, תוך עקיפת משרד החינוך. ומה באשר לזהות חילונית, למשל? הרב רונצקי פסל את האופציה הזאת על הסף, מאחר שהוא בכלל לא בטוח שקיימת זהות כזאת. המינהלת הוקמה לאחר שאנשי המקצוע במשרד החינוך, האמונים על הוראת יהדות וציונות, עברו על תוכנית הלימודים הקיצונית של רונצקי וסירבו לשתף איתו פעולה. לפיד עצמו התנגד בעבר להקמתה של המינהלת.

עוד הועברו היום, לבקשתו של לפיד, 37.8 מיליון שקל לסעיף המסתורי "מטרות שונות" במשרד הדתות. בנוסף, הסכים שר האוצר לבטל קיצוץ בגובה 50 מיליון שקל בתמיכה בבני ישיבות מחו"ל. זאת בעקבות דרישתו של יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי).