כלכלה על כדורים


חברת "טבע" שולחת 800 ישראלים הביתה - וראש הממשלה שותק. תכלס, יש לו סיבה טובה

חברת "טבע" הודיעה בסוף השבוע שעבר על כוונתה לפטר 5,000 עובדים ברחבי העולם - מתוכם 800 ישראלים. עד עתה הגיבו כל הגורמים המעורבים בפרשה - מנכ"ל החברה, דירקטורים, עובדים שעומדים בפני פיטורים; כולם - חוץ משני האנשים היחידים שמחויבים לתת לציבור הישראלי דין וחשבון על הפרשה הזאת - בנימין נתניהו ויאיר לפיד.

השתיקה הנוכחית מוזרה למדי כשנזכרים איך רק לפני שבועות ספורים, כשאינטל הכריזה על קניית מפעל בישראל, מיהרו השניים להתנפל על המקלדת הקרובה אליהם כדי להתגאות קבל עם ופייסבוק שהכל קורה בזכות המדיניות הכלכלית שלהם. מצד שני, ייתכן שהשתיקה הזאת נובעת פשוט ממבוכה. שהרי הסיפור של "טבע" הוא דוגמה עגומה לאופן שבו נתניהו מתקפל פעם אחר פעם בפני חברות ענק בינלאומיות, ושוכח בדרך את משלם המסים הישראלי, את העסקים הבינוניים והקטנים וכמובן, את האדם העובד.

2005 - נתניהו מפזר מתנות בשווי עשרות מיליארדים לחברות בינלאומיות. לפני שמונה שנים החליט שר האוצר דאז, בנימין נתניהו, להעניק הטבות מס מופלגות לחברות הבינלאומיות הגדולות במשק, במסגרת הרפורמה שלו בחוק לעידוד השקעות הון. הוא סיפר לכולנו שרק ככה נוכל למשוך לכאן חברות בינלאומיות ולהבטיח לישראלים מקומות עבודה. נתניהו איפשר לתאגידי ענק לשלם שיעור מס שאתם, המכולת השכונתית שלכם או כל חברת סטארט-אפ מתחילה חולמים עליו - בין 0 ל-3 אחוזים מדי שנה. בתמורה היו אמורות החברות האלה, ו"טבע" ביניהן, להשאיר בישראל את הרווחים שהן לא הכניסו לקופת המדינה כמסים ולהשקיע אותם בתעשייה המקומית.

2012 - החברות מסרבות, נתניהו ממצמץ ראשון בקרב. מהר מאוד הבינו מנהלי התאגידים שמנכ"לים אמריקאים בחליפות מהודרות והבטחות סרק מפוצצות מהלכים קסם על שר האוצר נתניהו, וניצלו את העיסקה השערורייתית שהציע להם: הם סירבו להשקיע את הרווחים שהצטברו אצלם בתעשייה המקומית. כך צברה "טבע" רווחים כלואים של 40 מיליארד שקל שאמנם לא יצאו את גבולות הארץ, אבל גם לא הושקעו - בניגוד להבטחה המפורשת של החברה - בתעשייה כחול-לבן. באותו רגע החל קרב עצבים בין הממשלה לתאגידים, והשאלה הגדולה הייתה מי ימצמץ ראשון. בסופו של דבר, היו אלה נתניהו ושטייניץ שוויתרו והתרפסו בפני החברות הבינלאומיות רק כדי לסתום את הבור התקציבי שיצרו במהלך השנה.

2013 - למרות כל ההטבות "טבע" מפטרת מאות עובדים, נתניהו שותק. לפני שנה וחצי הבינו בענקית התרופות כי צפויה האטה מסוימת בפעילות העולמית, בעיקר בגלל פתיחת שוק תרופת הקופקסון לתחרות. בהנהלת החברה החליטו לגלגל את ההאטה המתקרבת על העובדים - ורק על העובדים. זאת למרות שהחברה סיימה את 2012 עם רווח מרשים של יותר ממיליארד וחצי דולר. כך יוצא ש-800 ישראלים יצטרפו למעגל האבטלה בשנה הבאה, למרות שאזרחי ישראל משלמים לטבע 2.2 מיליארד שקל מדי שנה בהטבות מס חסרות תקדים. בנוסף, קיבלה החברה מענק של כ-20 מיליון שקל לטובת "קליטת עובדים חדשים". בסך הכל קיבלה "טבע" מאזרחי ישראל 12 מיליארד שקל ב-6 שנים - יותר מכל החברות הבינלאומיות האחרות בארץ.

וזה הנתון המרגיז באמת: הטבות המס של "טבע" גבוהות יותר מהעלות של כל העובדים שהיא מעסיקה בישראל - שעומדת על 1.7 מיליארד שקל בלבד. בקיצור, נתניהו סידר ל"טבע" קומבינה, שבמסגרתה אנחנו מעבירים לחברה מדי שנה סכום עתק שרק חלקו מסבסד את העסקת העובדים בישראל. הפיטורים הנוכחיים יגדילו עוד יותר את הפער האבסורדי הזה. תארו לעצמכם מה אפשר היה לעשות בסכומים האדירים האלה כדי לסייע לעסקים קטנים ובינוניים במדינה - המעסיקים העיקריים של העובדים במשק הישראלי.

אחת הבעיות העיקריות המצב הנוכחי היא שנתניהו לא עיגן בחוק לעידוד השקעות הון כל הגנה על העובדים הישראלים. הוא לא התנה, למשל, את מתן ההטבות בהבטחת העסקתם של ישראלים לאורך זמן. נשמע מופרך? ממש לא. כך נהוג במדינות רבות בעולם. הנה, לדוגמה, בתחילת החודש הודיעה חברת הענק הצרפתית "אלקטל-לוסנט" על כוונתה לפטר 10 אלפים עובדים ברחבי העולם, מתוכם 900 בצרפת. אלא שאז התערב נשיא צרפת והפעיל סעיף מיוחד בחוק שמאפשר לו להטיל וטו על הפיטורים האלה, כל עוד החברה הבינלאומית מעוניינת לקבל הטבות מס. במשרד הכלכלה הישראלי, אגב, הודיעו כבר שהם לא שוקלים אפילו לדרוש מ"טבע" חלק מהטבות המס והמענקים שקיבלה בשנים האחרונות.

והנה, ב"טבע" למדו מנתניהו כי העובדות לא ממש חשובות - העיקר לגלגל את האשמה על הציבור. הסתה נגד הציבור היא אמנם יופי של תרופת-פלא יחצנית, אבל הפעם מומלץ לסרב לבלוע.

הפיטורים - לא בגלל העלאת מסים. הבוקר הכריז חיים הורביץ, דירקטור ב"טבע": "ההמונים רצו שיעלו לנו מסים. התוצאה - פיטורים". הורביץ מתייחס, כמובן, למחאה שקמה לפני כחצי שנה סביב התוכנית הכלכלית של נתניהו ולפיד, בדרישה לבחון את המס האפסי שמשלמים תאגידי ענק בינלאומיים. אכן סיפור מרתק. חבל שעיון במצגת של אותו לוין עצמו מפגישת משקיעים ב-11 בדצמבר 2012 בניו-יורק מוכיחה חד-משמעית כי התוכנית לפיטורים המוניים של עובדי החברה נהגתה זמן רב לפני שההמונים בישראל החליטו, ברוב טיפשותם, לדרוש מ"טבע" את מה שדורשים כאן מכל חברה אחרת בישראל.

ומה עם המנהלים? ב"טבע" לא רק רוצים שתחשבו שהכל נובע מכך שהציבור הישראלי סוף-סוף העז להרים את ראשו, הם גם מעוניינים שתהיו בטוחים שלא הייתה להם כל ברירה. ב-2012 עלות השכר של מנכ"ל טבע, ג'רמי לוין, עמדה על 14.7 מיליון שקלפי 64 מהעובד הממוצע בחברה שלו. חלק גדול משכבת ההנהלה של החברה מרוויחה סכומים דומים המגיעים למאות מיליוני שקלים. אם לוין ודירקטוריון "טבע" באמת מאמינים בכל לבם כי בלי הקיצוצים האלה החברה תיקלע למשבר עמוק, מדוע הם לא מקצצים גם מעט משכרם? נניח, 10 אחוזים סמליים מתוך משכורת של יותר מ-10 מיליון שקל?

אולי יש קשר לכך שמבנה שכר הבכירים בחברה בנוי כך שהמשכורת של לוין וחבריו תלויה ברווחים התפעוליים של החברה - כלומר, שלמרבה האבסורד, המשכורת שלהם צפויה לעלות משמעותית דווקא בזכות הפיטורים של אלפי עובדים מסביב לעולם?