מס גולגולת


בשבוע שעבר נחשף כי עשרות רבנים ברחבי הארץ מקבלים מדי חודש משכורות עתק של עשרות אלפי שקלים - היישר מכיסו של משלם המסים. לרגל החשיפה ובהתאם לאווירת השוד הכללית שמנהיגה הממשלה, החליט שר הדתות בנט לייקר בעשרות אחוזים גם את שירותי הדת שמעניקה המדינה 

לא עבר זמן אב מאז הפחתת התמיכה החודשית בהורים, העלאת המע"מ, העלאת מס ההכנסה, העלאת תשלומי ההורים במערכת החינוך והקיצוץ הרוחבי העמוק בשירותים החברתיים, והנה מגיעה גזרה חדשה מבית נפתלי בנט ויאיר לפיד - ייקור של עשרות אחוזים בכל שירותי הדת שמספקת המדינה. ההתייקרות תיכנס לתקופה בעוד חודש, והיא תורגש לא רק אצל שומרי מצוות כי אם בקרב כל משפחה בישראל. הגזרה החדשה - שתפגע בעיקר זוגות צעירים ובבעלי מסעדות ומכולות - היא יוזמה של שר הדתות בנט, שהצריכה גם את חתימתו של שר האוצר לפיד.

מה המשמעות של הגזרה החדשה?

יעלה יותר לאכול. שירותי השגחת הכשרות יתייקרו ויכבידו עוד יותר על בתי עסק קטנים ובינוניים שגם כך מתקשים לשרוד. לדוגמה, מסעדה קטנה תשלם מדי שנה 517 שקל במקום 400, בינונית - 743 במקום 575 שקל, וגדולה - 1,356 במקום 1,050 שקל. חנות ירקות תשלם 1,369 שקל במקום 969, ומכולות יסבלו מעלייה גדולה אפילו יותר. בתי מלון, בתי אבות, בתי חולים, בתי אריזה, אכסניות נוער, אולמות אירועים ומפעלים ייאלצו לשלם אלפי שקלים יותר מדי שנה. העלייה תתגלגל, מן הסתם, אל תלוש המשכורת של העובדים ואל הצלחת של הסועדים.

יעלה יותר להתחתן. חתונה דרך הרבנות תתייקר בשיעור של כ-30%. זוג המבקש להתחתן דרך הרבנות ישלם 1,123 שקל במקום 870 היום עבור שתי תעודות  רווקות ואגרת נישואים.

יעלה יותר למות. עד כה היו כל אזרחי ישראל שווים בפני המוות. שורה של שירותים בסיסיים הקשורים בהכנות ללוויה ובביצועה הוענקה באופן שוויוני ובחינם על-ידי המדינה לכל אזרחיה. מעתה היא תעלה כסף. כך, למשל, שימוש בבית לוויות או באולם הספדים וכן שירותי טהרה למת יעלו 300 שקל ויותר. גם שירות האחסון בקירור של המת יתייקר ב-60 שקלים למשך 24 השעות הראשונות וב-100 שקל עבור כל יום נוסף או חלק ממנו. את ההתייקרות הזאת תולה המשרד לשירותי דת בעיקר בעליית תעריפי החשמל.

את סדרת ההתייקרויות - שכוללת עוד סעיפים שאינם מפורטים כאן - מנמק המשרד לשירותי דת של השר בנט ב"עליית מדד המחירים לצרכן". לטענת דובר המשרד, תעריפים אלה לא עודכנו כבר עשר שנים. תשובה תמוהה זו מעלה את השאלה, מדוע המשרד - שגם ככה מחזיק במונופול כפוי על כל-כך הרבה מרכיבים חשובים בחיים של אזרחי ישראל, כמו היכולת להתחתן - לא סופג את העלייה ביוקר המחיה ומעדיף לגלגל אותה הלאה על הישראלים, שגם ככה בקושי מצליחים לסגור את החודש, דווקא בשנת גזרות קשות וקיצוצים עמוקים.

התשובה נמצאת, אולי, בפרשה אחרת שנחשפה החודש: המשכורות השערורייתיות של רבני הערים והיישובים. בזמן שבנט הולך לגבות מכל אחד מאיתנו יותר כסף כדי להתחתן - אפילו שחלקנו היינו מוותרים ברצון על שירותי הרבנות - הוא מעביר מדי חודש משכורות עתק של עשרות אלפי שקלים לכיסם של עשרות רבנים ברחבי הארץ.

חלק מאותם רבנים, שמקבלים בסך הכל כחצי מיליון שקל מדי שנה מקופת המדינה, אחראים על יישובים קטנים של כאלפיים איש בלבד. לא ברור בכלל עד כמה יישובים אלו נזקקים לשירותי רב מטעם המדינה. חלק מהרבנים המדוברים אפילו לא גרים ביישובים שעליהם הם ממונים. בנוסף, חלק מהם מתפרנסים במקביל - ובכבוד רב, יש לצייין - ממוסדות תורניים שהם עומדים בראשם ומשאר הכנסות צדדיות, כמו עריכת חופות. דוגמאות? בבקשה: הרב של גן יבנה מקבל 929 אלף שקל מדי שנה מהמדינה, הרב של אלקנה - 765 אלף שקל, הרב של קרני שומרון - 688 אלף.

פרויקט נוסף שנוי במחלוקת הוא מנהלת הזהות היהודית שמקים המשרד לשירותי דת בימים אלה. מדובר בגוף שאמור להתחרות במשרד החינוך בכל הקשור בלימודי יהדות, והוא מאויש בידי אנשי שלומו של בנט, המקורבים להנהגת "הבית היהודי". למעשה, תחילת פעילותה של המנהלת מומנה ישירות מכספי המפלגה. מה שקרה זה שמשרד החינוך סירב לתוכנית הלימודים הקיצונית והחד-גונית שכתבו אנשי הדת של בנט, ולכן הוא החליט להקים תחת המשרד שלו גוף שפשוט יחתור תחת סמכות משרד החינוך ומנגוני הפיקוח הממלכתיים של מדינת ישראל. גם על שטיפת המוח הפוליטית-דתית הזו כולנו עתידים לשלם. ויתור על עשרות מיליוני השקלים שמושקעים בה היה יכול בוודאי לעצור את הייקור המיותר הנוכחי.