שקרים ושיכורים


לפני חודש סיפר שר האוצר לכולם שאין מנוס מהעלאה של המס על האלכוהול, והסביר כי ישראל מחויבת לצעד הזה בגלל הסכם עם ארגון ה-OECD. אין מה לומר, יפה מצדו שדאג ליידע אותנו. מצד שני, חבל שהוא לא טרח לעדכן את ה-OECD, שם לא שמעו מעולם על הסכם כזה

בתחילת יולי החליט שר האוצר, יאיר לפיד, לשנות את שיטת המיסוי על אלכוהול וגרם לכך שכולנו נשלם יותר - הרבה-הרבה יותר - על כוס משקה. כל זאת לאחר שרק לפני חצי שנה הוכפל גם המס על הבירה. למרבה האירוניה, שר האוצר של מעמד הביניים הביא לכך שדווקא מחיריהם של המשקאות הזולים והעממיים יזנקו בעשרות אחוזים, בזמן שמשקאות פרימיום יוקרתיים הוזלו באופן משמעותי.

על רקע המחאה הציבורית שפרצה החליט פתאום השר לפיד להתנער מהצו שהוא עצמו חתם עליו. בישיבת הסיעה של "יש עתיד" אמר: "יש הרבה אנשים שלא אוהבים את העלאת המס על משקאות אלכוהוליים - אני אחד מהם. אבל ההעלאה נקבעה בין שר האוצר הקודם, יובל שטייניץ, לבין ה-OECD. הסכמים יש לקיים, גם אם הם מבאסים אותנו".

המשפט הזה מכיל שני שקרים, שאותם מן הראוי להפריך:

1. "שטייניץ אשם!" - פוליטיקה חדשה היא אמנם גלגול אחריות מתמיד על קודמיך בתפקיד, אבל במקרה הזה מי שעיצב את הרפורמה היה השר לפיד, ולא אף אחד אחר. אז נכון, שיטת המיסוי החדשה נהגתה במשרד האוצר עוד ב-2006 ואושרה על-ידי שטייניץ ב-2010 - אבל אך ורק בקווים כלליים. במקור, תיכנן שטייניץ למסות כל ליטר אלכוהול ב-37 שקלים בלבד; מי שהחליט לשלש את המס ולהעלות אותו ל-105 שקל לליטר היה לפיד. כמו כן, הרפורמה הייתה אמורה להתחיל רק ב-2014; מי שהקדים אותה בחצי שנה היה לפיד, שנזקק בדחיפות למקורות תקציביים לכיסוי הגירעון.

2. "ה-OECD אשם!" - מכיוון שלא הייתה לו כל כוונה להודות בפני מעמד הביניים הישראלי שהוא פשוט זקוק לכסף שלו, מאחר שאינו מוכן להתמודד עם מוקדי-הכוח האמיתיים בחברה הישראלית, פנה לפיד למילת הקסם שתמיד עובדת: OECD.

בדיקה שביצע "כלכליסט" מעלה כי בארגון לשיתוף פעולה כלכלי ופיתוח הופתעו מאוד לשמוע שלפיד תולה בהם את האשמה. למעשה, הבהירו בארגון, הם מעולם לא העבירו לישראל שום המלצות בתחום האלכוהול - פשוט כי אין להם כאלה. "אנחנו לא כופים, ואף לא ממליצים, על כלל מסוים או מדיניות בתחום מיסוי האלכוהול", מסר לעיתון סטפן ביידנס ממחלקת המסים של הארגון. "אין שום כלים מחייבים משפטית, ואף לא המלצות, בנוגע לתחום מיסוי האלכוהול בפרט - ועל מסי צריכה בכלל".

עוד בדקו ב"כלכליסט" את כלל ההסכמים שישראל חתומה עליהם מול הארגון הבינלאומי. הממצאים? אין באף אחד מהם שום התייחסות להעלאת מסים, בטח לא על משקאות חריפים. הרפורמה השנויה במחלוקת גם לא מוזכרת במפת הדרכים לכניסתה של ישראל ארגון ואינה נכללת באמנת ה-OECD או בהסכם הכניסה של ישראל לארגון מ-2010. כאמור, רפורמת המס - שלפיד הרחיב והקדים - נולדה לא בשאטו דה לה מוּאט בפריז, שם שוכנים משרדי הארגון הבינלאומי, כי אם בלשכתו הירושלמית של בועז סופר, לשעבר סמנכ"ל לתכנון וכלכלה ברשות המסים, ארבע שנים לפני שישראל בכלל הייתה חברה בארגון.

אז מה קרה פה בעצם? לפיד שיקר לנו. שוב. ממש כפי שעשה סביב עליית המע"מ. לא ה-OECD כבל את ידיו ולא שר האוצר הקודם. שר אוצר אמיץ באמת, שמוכן לעמוד על רגליו האחוריות למען האדם העובד, לא היה מרשה לרפורמה כזאת לעבור. מכיוון שהוא לא היה מוכן להתמודד עם הטייקונים, הוא פנה למעמד הביניים כדי להמשיך לחלוב ממנו כספים לכיסוי הגירעון.

נכון להיום מס הקנייה על אלכוהול בישראל הוא מהגבוהים בעולם המערבי. מבין מדינות האיחוד האירופי, רק ארבע מטילות מס קנייה גבוה יותר - פינלנד, בריטניה, אירלנד ויוון. שיעור המס החדש לא נקבע בשל הסכמים בינלאומיים - הם פשוט לא קיימים - אלא כדי להגדיל את ההכנסות של מדינת ישראל. הוא הוטל דווקא על המשקאות הזולים, מפני שהם מהווים 75% מכלל הצריכה בישראל.

מלשכת לפיד נמסר להגנתם כי יש בידם פנייה רשמית כתובה מה-OECD בנושא. ב- OECDאמרו ל"כלכליסט" בתגובה: "אנחנו לא מודעים למכתבים כאלו שנשלחו. הארגון לא פועל בצורה כזאת. מכתב רשמי? היינו שמחים לראות את המכתב, אם הוא אכן קיים". מלשכת שר האוצר נמסר כי המכתב הוא מסמך סודי.